Przejdź do treści

Kontakt z naturą jest ważny dla dziecka – dlaczego?

Człowiek jest częścią natury, częścią przyrody, która go otacza. Nie żyjemy w próżni i powinniśmy mieć tego pełną świadomość. Powoduje to, że nasze codzienne wybory mają wpływ na środowisko. Należy uczyć tych prostych prawd również dzieci, na przykład poprzez kontakt z naturą. To bardzo ważne dla ich rozwoju. Tylko przebywanie na łonie natury pozwala wzbudzić w naszych pociechach poszanowanie dla praw przyrody.

Odpoczynek dla zdrowia

Niestety żyjemy w czasach, kiedy dzieci na co dzień mają kontakt z telewizorem, komputerem, tabletem czy smartfonem i zmieniającymi się dynamicznie obrazami. Wycieczka do lasu, na łąkę czy w góry da niezbędny odpoczynek dla wzroku dziecka. Oczy będą mogły zobaczyć coś zupełnie wyjątkowego, trójwymiarowy obraz przestrzeni, a nie płaski obraz na ekranie. Trzeba dziecku pokazać, że można zachwycać się nawet rosą na liściach i biedronkami na drzewach. Przebywanie wśród zieleni pozwala na odpoczynek dla oczu, a poza tym natura w takim wydaniu sprzyja relaksowi dla wszystkich zmysłów. Dlatego też w wielu przedszkolach wycieczki na łonie natury są na stałe wpisane w program wszystkich grup przedszkolnych.

Rozkosz dla słuchu

Natura sprawia, że nasze życie jest pełne, uzupełnione. Zamykając oczy w lesie czy na łące możemy zmysłem słuchu poznawać przyrodę. Usłyszymy śpiew ptaków, wiatr w koronach drzew, szumiący w oddali strumyk. Warto wsłuchać się w dźwięki przyrody, wyostrzyć słuch, dzięki czemu jeszcze lepiej zrozumiemy naturę i to, co właściwie się w niej dzieje.

Nauka czucia

Zmysł dotyku to często zaniedbywany zmysł w rozwoju u dzieci. Dbamy o to, aby dziecko obcowało z muzyką, malowało obrazki, albo oglądało przedstawienia teatralne, a co z dotykiem? Wizyta w lesie może zrekompensować takie zaniedbania. Dzieci mają wówczas okazję do nauki czucia – dosłownie rzecz ujmując. Mogą ręką poczuć, jak czuć kwiaty na łące, mech, a jesienią suche liście.

Naturalna aromaterapia

W naturze możemy poczuć całą feerię zapachów – korzenie, mokry mech i ściółkę, grzyby w lesie, żywicę z drzew czy kwiaty na łąkach. Inaczej pachnie łąka, inaczej las, a jeszcze inaczej szlak w górach. Dzieci powinny doznawać takich różnych wrażeń zmysłowych, co pozwala na ich wszechstronny rozwój.

Świeże powietrze

Poza wyostrzaniem zmysłów, spacery na łące, w lesie czy w górach to sposób na to, aby zapewnić dzieciom świeże powietrze, wzmocnić ich układ odpornościowy i dać odpocząć różnym układom w naszym ciele od spalin i zanieczyszczeń, z jakimi musimy mieć do czynienia w mieście.