Czy anglojęzyczne bajki pomagają w nauce języka obcego?

Oglądanie bajek może mieć jak najbardziej edukacyjny wymiar, jeśli tylko dorośli – przede wszystkim rodzice, będą wybierać dla swoich pociech odpowiednie pod względem treści i przesłania bajki. Ciekawą propozycją mogą być produkcje w języku obcym, na przykład po angielsku. Nie brakuje ich na zagranicznych kanałach kierowanych do najmłodszych widzów. Czy jednak w taki sposób dziecko ma szansę na efektywną naukę języka angielskiego?

Jak dziecko uczy się języka obcego?

Sekretem nauki języka obcego jest stały kontakt z nim i powtarzanie słówek czy całych zwrotów. Skuteczna nauka języka opiera się właśnie na powtórzeniach, a im będzie ich więcej, tym rzecz jasna lepiej. Takie informacje w praktyce mózg dziecka koduje w postaci określonej formy współpracy neuronów. Odtwarzanie powtórnie tych samych informacji utrwala ich znajomość i sprawia, że lepiej zapadają w pamięć.

Dzieci uczęszczające do przedszkola czy pierwszych klas szkół podstawowych mogą uczyć się języka obcego, na przykład angielskiego poprzez zabawę, a może nią być jak najbardziej oglądanie anglojęzycznych bajek, kreskówek i filmów animowanych.

Przyjemne z pożytecznym

Większość dzieci z upodobaniem ogląda bajki w telewizji czy na tablecie. Wyczekuje momentu, kiedy rodzic na to pozwoli. Warto zwrócić uwagę, co ogląda dziecko i zaproponować mu oglądanie ulubionych bohaterów kreskówek w wersji anglojęzycznej. Przygody bohaterów przyciągną jego uwagę pod względem wizualnym i dźwiękowym. Zainteresowanie dziecka przełoży się na zapamiętywanie informacji w języku angielskim.

Podczas oglądania bajek dziecko „obsłuchuje” się z językiem i zapamiętuje słowa czy całe wyrażenia. Przy tym ma przyjemność robienia tego, co lubi. Pamiętać trzeba też, że dziecko odbiera przekaz bajki przede wszystkim dzięki obrazom, a dopiero później znaczenie mają dla niego słowa. Jeśli dziecko potrafi czytać, warto włączyć mu film z napisami w języku angielskim.

Czy dziecko zrozumie bajkę?

Takie dylematy pojawiają się u rodziców, którzy chcą puszczać pociechom bajki po angielsku. Czy maluch zrozumie, o co chodzi w filmie animowanym? Jak najbardziej. Z kontekstu, z widzianych obrazów oraz przy wsparciu zasłyszanych i zrozumianych słów w języku angielskim zbuduje sobie odpowiednią narrację.

Oglądanie bajek po angielsku jest dla dziecka czystą przyjemnością, a na pewno wspiera naukę języka obcego, choć nie zastąpi innych form edukacyjnych.