Wypadanie zębów mlecznych – czy jest tu jakaś prawidłowość?

Z małymi dziećmi jest tak, że najpierw rodzice z niecierpliwością oczekują na pierwszy ząbek u dziecka, później modlą się, żeby ząbkowanie w końcu się skończyło, a później same maluchy czekają, aż zęby mleczne zaczną wypadać i pojawią się zęby stałe. Wszystko to odbywa się u dzieci w różnym wieku – są maluchy, które w okolicy 3-4 miesięcy życia mają pierwsze zęby, a są i takie, u których ząbkowanie rozpoczyna się w okolicach 12 miesiąca życia. Z wypadaniem zębów jest tak samo, choć eksperci pokusili się o stworzenie ramowego kalendarza wypadania zębów mlecznych.


Zęby mleczne i stałe

Najczęściej zęby mleczne, czyli pierwsze zęby u niemowląt pojawiają się mniej więcej w okolicach 6. miesiąca życia, ale mogą pojawić się one albo nieco wcześniej, albo później. Na ogół pełen zestaw mleczaków dzieci mają dopiero w 3. roku życia i służy im on przez kolejne 3-4 lata, czyli przez cały okres przedszkola. Zdarza się też, że już 5-latki zaczynają tracić pierwsze mleczne zęby, które zostają zastąpione zębami docelowymi – stałymi.

Dlaczego dziecko traci mleczaki?

Wypadanie mlecznych ząbków związane jest z tym, że zawiązki zębów stałych tworzą się pod mleczakami i zaczynają je wypierać. Powoduje to zanik korzenia zębów mlecznych, które z natury mają płytki korzeń. Ząb zaczyna się chwiać i samoczynnie wypadać. Czynnikiem wywołującym ruszanie się zębów mlecznych jest też rozrost szczęki.

Jak wypadają mleczaki?

Ani zęby mlecznie nie wyrzynają się wszystkie na raz, ani nie wypadają w jednym momencie. Proces zastępowania mlecznego uzębienia uzębieniem stałym trwa kilka lat.

Najczęściej mleczne zęby wypadają w takiej kolejności w jakiej się wyrzynały i to symetrycznie względem siebie. Najczęściej dziecko pierwsze traci jedynki na dole szczęki – około 6-7 roku życia, a następnie wypadają dolne dwójki. Później przychodzi czas na wypadnięcie jedynek i dwójek w górnej szczęce w okolicy 7-8 roku życia dziecka. Pierwsze i drugie trzonowce wypadają mniej więcej pomiędzy 9 a 12 rokiem życia.

Ostatnie wypadają spośród zębów mlecznych kły, mniej więcej w okolicach 12 roku życia. Moment, gdy człowiek posiada komplet stałych zębów, czyli łącznie z ósemkami przypada na 18-20 lat. Nie u wszystkich owe ósemki muszą się pojawić. Co więcej, nie wszystkie zęby mleczne muszą być zastępowane zębami stałymi. Dzieje się tak, jeśli pod mleczakami w ogóle nie ma zawiązków zębów stałych. Jako stałe pojawiają się pierwsze zęby przedtrzonowe, drugie zęby przedtrzonowe i trzecie trzonowce.