Jak zachęcać do aktywności fizycznej przedszkolaka?

18Ruch, czy to na świeżym powietrzu, czy w sali gimnastycznej, jest bardzo pożądany dla każdego człowieka. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych to rzeczywiście samo zdrowie. Uczy on właściwej koordynacji ruchowej, sprawia, że organizm funkcjonuje prawidłowo, a dziecko lepiej rozwija się, tak pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Jak jednak zachęcić malucha do aktywności fizycznej?

Przykład idzie z góry

Dzieci wiele nawyków wynoszą z domu rodzinnego. Dlatego rodzic powinien dołożyć wszelkich starań do tego, aby być rzeczywiście wzorem do naśladowania dla swojego syna czy córki. Jeśli po przyjściu z pracy kładzie się na kanapie i ogląda bezmyślnie telewizję, je śmieciowe jedzenie i popija napojami gazowanymi, dziecko będzie postępowało podobnie. Nie zechce biegać za piłką na podwórku, tylko będzie wolało usiąść w swoim pokoju i oglądać bajki w telewizji lub na tablecie, nawet przez kilka godzin dziennie.

Warto od najmłodszych lat wybierać się z dziećmi na spacery, do parku czy na plac zabaw, robić wycieczki rowerowe za miasto, grać w piłkę na boisku pod blokiem, czy zachęcać do uprawiania różnych sportów. Nie ma przy tym znaczenia dyscyplina, w jakiej dziecko chciałoby się specjalizować. Im więcej rodzajów sportów spróbuje, tym lepiej. Być może znajdzie coś, co będzie mu sprawiać prawdziwą frajdę.

Komputer i tablet – zagrożenie dla dziecka

Nowoczesne technologie choć pożyteczne dla ludzkości, dostarczające rozrywkę, stają się zagrożeniem dla zdrowego rozwoju naszych dzieci. Nie oznacza to, że rodzic czy nauczyciele w przedszkolu kompletnie powinni odrzucić komputery, tablety czy gry telewizyjne, jednak we wszystkim należy zachować odpowiedni umiar. Nigdy nie możemy dopuszczać do tego, aby dziecko grało godzinami w gry komputerowe, ponieważ w ten sposób jest bierne fizycznie, nie wychodzi na świeże powietrze, nie hartuje swojego organizmu i nie wchodzi w żadne interakcje społeczne. W rzeczywistości staje się odludkiem, który nie potrafi nawiązywać normalnych kontaktów i przyjaźni w realnym świecie.

Rodzic może wyznaczyć bezpieczny czas korzystania z urządzeń rozrywkowych typu tablet czy komputer – do 30-60 minut w ciągu dnia. Im mniej, tym lepiej, ale w zamian powinien zaproponować dziecku coś atrakcyjnego. Może na przykład razem z nim zagrać w gry ruchowe przy użyciu specjalnych manipulatorów, np. kinect, które pozwalają na poruszanie postaciami na ekranie. To powinno wprowadzić dziecko w atrakcyjny, wirtualny świat, ale jednocześnie skłoni do ruchu.

Ruch w przedszkolu

Nauczyciele w przedszkolu powinni tak układać program dnia dla maluchów czy starszaków, aby dzieci otrzymywały odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Nie chodzi tu tylko o gimnastykę, ale i rytmikę, taniec, albo organizowanie zawodów na świeżym powietrzu. Kiedy tylko można, z grupą należy wychodzić na dwór, aby poznawać świat i zarażać zdrowym nawykiem spacerowania.