DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Jak dobrać oświetlenie w pokoju dziecka?

Mogłoby się wydawać, że wybór oświetlenia do pokoju naszego dziecka nie jest skomplikowany. Większość rodziców zwraca przy tym uwagę tylko na estetykę lamp, jakie kupuje. Chce, aby pasowały one po prostu do wystroju wnętrza. Tymczasem trzeba sobie uświadomić, że oświetlenie w pokoju dziecka spełnia wiele ważnych funkcji. Jakich i jak je dobrać do potrzeb naszych dzieci?

Źródło światła do zabawy i nauki

Projektując oświetlenie do pokoju dziecka, warto myśleć perspektywicznie. Należy więc brać pod uwagę nie tylko „tu i teraz”, ale przyszłe potrzeby naszej pociechy. Oświetlenie na początek musi być dostosowane do niemowlęcia – nie powinno być za ostre i powodować dyskomfort u naszego maluszka.

Z czasem światło w pokoju dziecięcym potrzebne jest, aby dziecko mogło swobodnie się bawić po zmroku. Do zabawy najlepiej nadaje się górne światło, w postaci żyrandola lub reflektorów, które dają światło rozproszone lub punktowe, kierowane na konkretne sfery pokoju.

Kiedy dziecko idzie do przedszkola, a później do szkoły, pomocne okazują się lampki biurkowe, które pozwalają na dobre doświetlenie miejsca do rysowania czy nauki literek i cyferek oraz do odrabiania lekcji. Nie można dopuścić do tego, aby dziecko uczyło się przy słabym, niedostatecznym oświetleniu.

Lampka nocna

Wiele dzieci odczuwa lęk przed ciemnością i boi się zasypiać w ciemnym pokoju. Rodzice mogą zamontować wówczas lampkę nocną, która rozjaśni mrok. Stłumione światło lampki w kształcie gwiazdki, księżyca czy ulubionego bohatera z bajki sprawi, że z zasypianiem dziecko nie będzie miało już żadnego problemu. Takie lampki spełniają funkcję uspakajającą. Mogą być wyposażone w projektory czy motywy z melodyjką, co zastępuje kołysanki śpiewane przez rodziców.

Doświetlenie naturalne pokoju dziecka

Bardzo ważną funkcję w oświetleniu pokoju dziecięcego pełni światło słoneczne. Dobrym sposobem na to będzie umieszczenie, w miarę możliwości, pokoju naszego dziecka po południowej stronie domu czy mieszkania. Dzięki temu przez wiele godzin w ciągu dnia promienie słoneczne będą dochodzić do wnętrza pokoju przez okno, zastępując oświetlenie sztuczne.

Duże przeszklenia, w tym okna, zwłaszcza dachowe, pozwalają na idealne doświetlenie pokoju, w którym bawi się dziecko lub uczy przedszkolak czy uczeń. Wówczas jedynie po zmroku zapala się światło centralne, górne oraz lampki biurkowe.