DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Skaza krwotoczna u dzieci – czym jest?

Siniaki na ciele dziecka najczęściej pojawiają się w momencie, gdy się o coś uderzy. Maluchy często miewają siniaki na nogach i rękach, zwykle przez zwykłą nieuwagę. Może się jednak zdarzyć, że siniaków na skórze dziecka jest wiele i nie wiążą się one z jakimikolwiek urazami. Może się okazać, że w takim przypadku dziecko choruje na skazę krwotoczną. Co to za choroba i czy można ją skutecznie leczyć?

Choroba: skaza krwotoczna

Plamica i purpura to dwie inne nazwy wykorzystywane równolegle z określeniem „skaza krwotoczna”. Wszystkie oznaczają zaburzenie homeostazy, czyli mechanizmu utrzymywania krwi w obrębie prawidłowego naczynia krwionośnego. W przebiegu skazy krwotocznej u pacjentów występuje skłonność do krwawień w obrębie tkanek i narządów.

Zaburzenia hemostazy mogą być wynikiem wrodzonych czynników albo pojawić się w wyniku niektórych chorób, właściwie na każdym etapie życia, także w dzieciństwie. Niekiedy skaza krwotoczna bywa niebezpieczna, ponieważ dochodzi w organizmie człowieka do trudnych do opanowania krwawień.

Objawy skazy krwotocznej

Można podejrzewać u swojego dziecka występowanie skazy krwotocznej, jeśli na jego skórze często pojawiają się siniaki i drobne czerwone plamki. Kolejną cechą charakterystyczną tego schorzenia jest to, że w przypadku zranienia skóra może mocno krwawić.

Dzieci ze skazą krwotoczną mogą miewać krwawienia z nosa, bez wyraźnej przyczyny i nawracające wylewy domięśniowe. Przy lekkich urazach siniaki są niewspółmiernie duże, a towarzyszą im wybroczyny.

Diagnoza i leczenie

Podejrzenia plamicy warto skonsultować z pediatrą. Jeśli w toku wywiadu lekarskiego i na podstawie objawów lekarz stwierdzi skazę krwotoczną, może zlecić dla pewności przeprowadzenie odpowiednich badań. W ich przypadku potrzebne jest oznaczenie liczby płytek krwi, czasu krwawienia, czasu protrombinowego, czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji i czasu trombinowego.

Dziecko chorujące na skazę krwotoczną musi znajdować się pod stałą kontrolą lekarską. Leczenie zaburzenia polega na łagodzeniu objawów. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola, wychowawca powinien być powiadomiony o tym, że cierpi na skazę krwotoczną.