Przejdź do treści

Choroby skóry u przedszkolaków – czy są zaraźliwe?

Skóra dziecka jest bardziej delikatna niż skóra dorosłego, dlatego potencjalnie jest narażona na wiele podrażnień. Jest niedojrzała, a na jej powierzchni okresowo mogą pojawiać się pewne zmiany – krostki, wypryski, suche miejsca itp. Jakie choroby skóry mogą dręczyć przedszkolaków? Czy mogą one być zaraźliwe dla innych dzieci w przedszkolu?

Atopowe Zapalenie Skóry

Już u niemowląt mogą pojawić się pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry, mniej więcej pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia dziecka. Zmiany skórne mogą objąć skórę twarzy, głowy, uszy, pośladki i kończyny. Atopowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem skóry i powstawaniem czerwonych krostek. Takim zmianom towarzyszy świąd. Jeśli dziecko drapie zmienione miejsca, może rozdrapać rany do krwi i spowodować wystąpienie ropiejących ran.

Przyczyną atopowego zapalenia skóry jest uczulenie, osłabiona odporność albo kontakt z alergenami, takimi jak kurz, środki chemiczne czy bakterie. Bynajmniej choroba ta nie jest zaraźliwa i dziecko cierpiące na atopowe zapalenie skóry może bez przeszkód uczęszczać do przedszkola. Rodzice powinni zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, aby zwalczać i łagodzić dolegliwości.

Łuszczyca

Podobnie jak i w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą. To przewlekła, zapalna choroba, której towarzyszy zmiana wyglądu skóry. Może pojawić się nawet u dzieci. Objawia się wykwitami w postaci grudek o barwie czerwonej, wyraźnie odznaczających się na tle zdrowej skóry. Zmiany w pełni rozwinięte mogą być dosyć duże, pokryte biało-srebrnymi łuskami, które nazywane są blaszkami łuszczycowymi. Łuszczyca zlokalizowana jest najczęściej w okolicach kolan, łokci i owłosionej skóry głowy. Można łagodzić łuszczycę z zastosowaniem preparatów do stosowania miejscowego, jak i z wykorzystaniem metod takich jak fototerapia i fotochemioterapia.

Liszajec zakaźny

Jeśli na skórze dziecka pojawiają się pęcherzyki z wodnistą zawartością, które swędzą, można podejrzewać, że dziecko ma ospę lub półpaśca, albo że choruje na liszajec zakaźny. W każdym z tych przypadków jest źródłem zarażenia dla innych dzieci, dlatego nie należy go puszczać do przedszkola.

Liszajec zakaźny to bakteryjne zakażenie skóry, którym można się zarazić drogą kontaktową, a źródłem jest inny chory. Zakaźność liszajca jest wysoka i szerzy się szybko, zwłaszcza w przedszkolach. Liszajec leczy się antybiotykami.
To tylko jedne z wielu chorób skóry, na które mogą chorować dzieci. Część jest zaraźliwa, inne kompletnie nie. Rodzice powinni zadbać, aby dziecko było prawidłowo leczone na odpowiedni rodzaj choroby skóry i w razie potrzeby nie puszczać pociechy do przedszkola, aż do wyleczenia schorzenia.