DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Zwyczaje wielkanocne – propozycje zajęć w przedszkolach

Wielkanoc obok Bożego Narodzenia to najważniejsze święto w polskiej tradycji i w tradycji wiary katolickiej. W wielu przedszkolach organizowane są różne zajęcia związane z Wielkanocą. To również okazja, aby dzieci poznały zwyczaje wielkanocne – nie tylko polskie, ale i zagraniczne, zwłaszcza jeśli uczęszczają do przedszkola językowego.

Malowanie pisanek

To już tradycja, że w związku z Wielkanocą malujemy pisanki – czyli ugotowane jajka lub wydmuszki. Dla wygody dzieci można też zaproponować malowanie styropianowych jajek lub ozdabianie ich kolorową bibułą, którą wbija się w takie jajeczko wykałaczką.

Istnieje wiele metod ozdabiania pisanek – farbami, mazakami, włóczką, sznurkiem, a nawet za pomocą termokurczliwych opasek, które po zanurzeniu w wodzie ściśle będą przylegać do jajka.

Starsze dzieci można zapoznać z tradycyjną metodą robienia kraszanek, wydrapywanych ostrym przedmiotem w skorupce jajka. Dobrym pomysłem może być wskazanie sposobów na farbowanie jajek bez użycia chemicznych barwników, np. przy użyciu łupinek z cebuli.

Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Pomalowane kolorowo pisanki rzecz jasna powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. W przedszkolu można zorganizować zajęcia z tego, co właściwie powinno znaleźć się w koszyczku tzw. święconce. Warto podkreślić, jakie znaczenie ma koszyczek, dlaczego święci się go w Wielką Sobotę i dlaczego powinny się w nim znaleźć konkretne pokarmy, jakie później wraz z całą rodziną dzieci będą spożywać przy wielkanocnym stole.

Robienie ozdób wielkanocnych

Kurczaczki z papieru i kolorowych piórek, baranki z waty, kolorowe jajeczka w formie girlandy, czy też ręcznie robione palmy wielkanocne – to tylko jedne z wielu propozycji ozdób wielkanocnych, jakie można przygotować wraz z dziećmi w przedszkolu. Być może dobrym pomysłem byłoby zrobienie konkursu na najpiękniejszą palmę na Niedzielę Palmową?

Szukanie jajek w ogrodzie

W związku z poznawaniem tradycji wielkanocnych pochodzących z innych krajów można przedstawić przedszkolakom zwyczaj szukania jajek w ogrodzie czy w domu w niedzielny poranek Wielkiej Nocy. Zgodnie ze zwyczajem z Wysp Brytyjskich to „Easter Bunny”, czyli Zajączek Wielkanocny, będący symbolem świąt w Anglii, chowa czekoladowe jajeczka w ogrodzie. Polowanie na jajka na pewno spodoba się wszystkim dzieciom.