DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Jak wzbudzić w dziecku zainteresowanie sportem?

Ruch to zdrowie – pozwala na uzyskanie i utrzymanie dobrej kondycji, zwiększa wydolność organizmu człowieka, a przy tym wyzwala pozytywne emocje. U dzieci zainteresowanie sportem od najmłodszych lat owocuje wieloma pozytywnymi skutkami, takimi jak sprawność fizyczna, umiejętność rywalizacji i grania „fair play”. Jak zatem wzbudzić u najmłodszych zainteresowanie sportem?

Przykład idzie z góry

Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na zainspirowanie dziecka do tego, aby uprawiało jakąś dyscyplinę sportową, będzie pokazanie mu, że rodzice też to robią. Jeśli maluch widzi, jak tata gra w piłkę nożną, mama biega czy jeździ na rowerze, z pewnością sam będzie chciał naśladować swoich rodziców. Pozwólmy mu więc na wspólne przejażdżki na rowerze, wspierajmy naukę jazdy na rolkach, czy zapiszmy na lekcje karate, jeśli dziecko jest zafascynowane właśnie takim sportem. Wspólne uprawianie ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, może być też sposobem na spędzanie razem czasu z całą rodziną.

Pokazywanie różnych dyscyplin sportowych

Skąd dziecko ma wiedzieć, że może uprawiać golf, kolarstwo górskie, rugby czy inne, mniej popularne sporty niż piłka nożna czy siatkówka, jeśli nawet nie jest świadome ich istnienia? Warto poszerzać jego horyzonty. Przedszkole na przykład może organizować dni sportu, podczas których będzie zapraszać znanych sportowców i pokazywać, co i jak ćwiczą. Z pewnością nie jedno dziecko zapragnie być pływakiem, młociarzem czy bokserem. Niewykluczone, że będzie to tylko przejściowa inspiracja, która tak szybko zniknie, jak się pojawiła, ale być może niektóre maluchy odkryją w sobie pasję do danej dziedziny sportowej i będą chciały się w niej doskonalić.

Pomoc ze strony nauczycieli

Już na etapie edukacji przedszkolnej nauczyciele mogą dostrzec talent sportowy swoich wychowanków. Nie zawsze jest on wyraźnie widoczny, ale czasem i tak bywa. Jeśli podczas gimnastyki czy po prostu zabawy ruchowej dziecko wykazuje pewne zachowania, świetnie radzi sobie z piłką lub ma znakomitą koordynację ruchową, warto, aby nauczyciel podzielił się tą wiedzą z rodzicami przedszkolaka. To pomoże w zainteresowaniu go pewną dyscypliną sportową. Cenne są lekcje pokazowe w szkołach i klubach sportowych, na których dziecko może spróbować swoich sił w różnych dziedzinach.

Ani rodzice, ani nauczyciele nie powinni ograniczać dzieci w ruchu. Niech biegają, skaczą, a nawet czołgają się po trawie i piasku, a wtedy świetnie będą ćwiczyć swoje mięśnie i nabywać lekkości w wykonywaniu ruchów.