Przejdź do treści

Zagraniczne święta w polskich przedszkolach

1W zdecydowanej większości polskich przedszkoli obchodzi się wszystkie największe święta. Organizowane są święta Bożego Narodzenia wraz z Wigilią i łamaniem się opłatkiem, mówi się o obchodach świąt Wielkiej Nocy czy Wszystkich Świętych. Na Mikołajki dzieci otrzymują prezenty, a na Dzień Mamy czy Dzień Taty organizują występy. To wszystko jednak typowo polskie święta, a nie są one jedyne, które obchodzi się w wielu przedszkolach. Czy warto urządzać zagraniczne święta w takich placówkach?

Poznawanie innych kultur

Istnieje pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników obchodzenia zagranicznych świąt w Polsce i ich kultywowania. Niemniej często i tak ma to miejsce. Najlepszym tego przykładem jest święto zakochanych, czyli obchodzone 14 lutego walentynki. Jest to pozytywne, radosne święto miłości, które wszystkich wprowadza w bardzo dobry nastrój.

Zagranicznych świąt jest o wiele więcej i wielu z nas je lubi oraz obchodzi. W przedszkolach można także do nich nawiązywać, co pozwoli dzieciom na rozwinięcie horyzontów i poznawanie zupełnie innych kultur oraz obyczajowości. Warto uczyć w ten sposób tolerancji dla odmienności.

Przy okazji w przedszkolach dwujęzycznych można zawsze wprowadzać nowe słownictwo związane z danym świętem, dzięki czemu dziecko ma szansę na przyswojenie go sobie w sposób spontaniczny, głównie poprzez zabawę.

A co z Halloween?

Jest też święto Halloween, hucznie obchodzone m.in. w Stanach Zjednoczonych. Przeciwnicy Halloween mówią, że jest to święto pogańskie, które nie powinno być obchodzone w katolickim kraju. Z drugiej strony, właśnie w ten sposób można oswajać dzieci w przedszkolach z tym co straszne i ostateczne. Śmierć jest dla przedszkolaków trudnym tematem, który nie tak łatwo zrozumieć.

Halloween to okazja do beztroskiej zabawy, w której dzieci przebierają się za różne stwory, dzięki czemu boją się ich trochę mniej. W przedszkolach warto jednocześnie mówić o polskich świętach zmarłych i przekazywać najmłodszym naszą rodzimą tradycję odwiedzania grobów bliskich oraz zapalania im światełek i świec w Dzień Zaduszek, 2 listopada.