Jak wybrać buty dla przedszkolaka?

1Wyprawka do przedszkola dla dziecka uwzględnia szereg materiałów biurowych i papierniczych, dodatkowe ubranie, strój gimnastyczny i koniecznie buty na zmianę. Dla przedszkolaków można kupić wygodne kapcie, sandałki lub obuwie profilaktyczne, na potrzeby chodzenia w nich po klasach przedszkolnych. Na jakie kwestie należy zwracać uwagę przy kupowaniu butów do przedszkola dla naszej pociechy?

Wygoda przede wszystkim

Buty do przedszkola mogą mieć właściwie dowolny fason. Nauczyciele podkreślają jednak, że w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na wygodę ich użytkowania, a nie na estetykę. Buty przedszkolaka muszą być wygodne, a nie tylko modne.

Owa wygoda przejawia się w zapewnieniu komfortu użytkowania butów czy kapci przedszkolnych oraz w łatwym zdejmowaniu i zakładaniu obuwia. Przedszkolak od najmłodszych lat uczony jest samodzielności. Powinien więc bez problemu poradzić sobie z wkładaniem i zdejmowaniem butów samodzielnie. Dlatego możemy zdecydować się na zakup butów wkładanych, zapinanych na rzepy czy zapinkę lub zamek błyskawiczny. Buty powinny być tak wyprofilowane, aby dziecko nie miało kłopotu z wsuwaniem do nich nogi. Lepiej zrezygnować na etapie edukacji przedszkolnej z kupowaniu kapci czy butów do przedszkola ze sznurowadłami. 3-latek jest jeszcze zbyt mały, aby zawiązać sobie buty samemu, a po przyjściu np. ze spaceru, musiałby dokonać tego samodzielnie lub za każdym razem prosić o pomoc wychowawcę.

Konstrukcja butów

Kupując buty do przedszkola dla dziecka sprawdźmy, czy mają one elastyczną podeszwę. Dziecko przy użyciu takiego obuwia powinno mieć swobodę zabawy. Musi bezproblemowo kucać czy siadać na piętach. Oczywiście, musimy dopasować rozmiar buta do wieku dziecka. Długość wkładki powinna być o około 1 cm większa niż długość stopy dziecka. Maluchy mają tendencję do przesuwania stopy do przodu.

Dobrze by było, aby buciki przedszkolaka miały lekko podwyższony zapiętek i stabilną linię boczną podeszwy, dzięki czemu stopa dziecka będzie się właściwie układała przy chodzeniu, a but będzie stanowił podporę dla całego ciała. Czubki butów lub kapci powinny być na tyle szerokie, aby maluch mógł w nich swobodnie poruszać paluszkami.
Jako że stopy dzieci pocą się nawet bardziej niż stopy dorosłych, buty do przedszkola powinny być wykonane z naturalnych materiałów, pozwalających skórze oddychać i odprowadzać nadmiar wilgoci. Dzięki takim butom stopy przedszkolaka nie będą się też przegrzewać.