W przedszkolach dzieci mogą kształtować swoją osobowość, uczyć się nowych rzeczy i nabywać cennych umiejętności. Nic nie zastąpi dziecku kontaktu z rówieśnikami, jaki przedszkole zapewnia w sposób całkowicie naturalny. Dla rodziców problemem może być jednak to, że dzieci w przedszkolu mają styczność nie tylko z ogromem wiedzy czy z kolegami i koleżankami, ale również wszelkimi chorobami.
Najczęstsze choroby przedszkolaków
Dzieci uczęszczające do przedszkola, gdzie znajdują się w stosunkowo dużym skupisku ludzi, mogą chorować częściej, ale w ten sposób uodparniają się na infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Do najczęstszych chorób wieku dziecięcego należą:
- odra,
- ospa wietrzna,
- różyczka,
- świnka,
Tego rodzaju infekcje na ogół przebiegają z wysoką gorączką, ale organizm szybko je zwalcza. Choroby w przedszkolu szybko się rozprzestrzeniają, a wirusy czy bakterie przenoszą się za każdym kaszlnięciem czy kichnięciem dziecka. Źródło zakażenia stanowi chory człowiek i jego wydzieliny. Odra i ospa to choroby wirusowe, które powodują powstawanie zmian na skórze. Wirusową chorobą zakaźną jest także różyczka i świnka.
W przypadku wielu chorób wieku dziecięcego jednorazowe zachorowanie powoduje, że dana osoba staje się odporna na schorzenie na całe życie.
Nieco inaczej jest w przypadku przeziębień czy grypy, będącej ostrą chorobą zakaźną atakującą układ oddechowy. Zakażenie grypą wywołane jest przez wirusy, najczęściej wirusy typu A, który drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną wydzieliną z dróg oddechowych przenosi się na kolejną osobę. Objawy grypy pojawiają się nagle – kaszel, ból gardła czy wysoka gorączka i osłabienie.
Jak powinno działać przedszkole?
Aby ograniczać skalę przenoszenia się chorób z jednego dziecka na drugie w jednej grupie przedszkolnej, nauczyciele powinni wdrażać w codzienne życie elementarne zasady higieny osobistej i skrupulatnie ich przestrzegać. Dzieci po przyjściu do przedszkola powinny umyć rączki – zwłaszcza przed każdym posiłkiem. Czyste dłonie i buzia ograniczą możliwości przenoszenia zarazków. Poza tym, należy zadbać o to, aby dzieci zawsze piły z osobnych kubeczków i szklanek i jadły ze swoich własnych talerzyków.
Części chorób się nie ustrzeżemy, ale dziecko w ten sposób się powoli uodparnia na kolejne bakterie i wirusy, przez co w okresie szkolnym mniej choruje.