Przejdź do treści

Czego nie powinniśmy zabraniać swoim dzieciom?

22095959_1495259313876644_5747786678660696699_oDbając o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pociech, bardzo często zakazujemy im pewnych działań. Dlatego dziecko codziennie nawet kilkaset razy słyszy słówko „nie”. Czasem rzeczywiście odmowa rodzica jest konieczna, ponieważ dziecko prosi o coś, co samo w sobie stwarza dla niego pewne zagrożenie. Bywa jednak i tak, że zabraniamy dziecku czegoś z zasady, a nie z racjonalnych przesłanek. Sprawdźmy wspólnie, kiedy śmiało powinniśmy powiedzieć „tak”, zamiast „nie”.

1. Samodzielność

Błędem popełnianym przez wielu rodziców jest wyręczanie dziecka we wszystkim, nawet jeśli maluch jest już w pełni sprawny do podjęcia danej aktywności. Mając 3 lata dziecko spokojnie może samo jeść – to nic, że czasem się pobrudzi – bluzkę czy spodnie można uprać, a umiejętność samodzielnego spożywania różnych posiłków będzie mu niezbędna w przedszkolu, a później i w szkole.
Podobnie ma się kwestia z ubieraniem czy wypełnianiem drobnych obowiązków – sprzątaniem zabawek w pokoju, słaniem łóżka czy wyrzucaniem na bieżąco śmieci do kosza. Dziecko musi nauczyć się jak najszybciej, że każdy ma swoje obowiązki, dzięki czemu stanie się bardziej odpowiedzialne.

2. Aktywność fizyczna

Większość rodziców nie pozwala swoim dzieciom biegać, skakać i szaleć po domu, w obawie o to, że mogą sobie coś zrobić – wpaść w futrynę, ścianę czy na meble, nabijając sobie przy okazji poważnego guza. Trzeba przy tym uświadomić nam – dorosłym, że dziecko aktywne, to dziecko szczęśliwe i otwarte w wyrażaniu swoich emocji. Poprzez bieganie i skakanie maluch może wyzbyć się nadmiaru energii. Jeśli boimy się szaleństw w domu – jak najczęściej wychodźmy na podwórko i tam pozwólmy, aby dziecko dało upust swojej nieograniczonej energii.

3. Prawo głosu

Małe dziecko w wieku przedszkolnym sporo rozumie, analizuje swoje decyzje i postępowanie. Wie, co można, a czego nie można robić. Powinni mieć też prawo do wyrażania własnego zdania, aby uczyć się od najmłodszych lat pewności siebie, wyrażania myśli i pragnień. Jeśli dziecko rzeczywiście czegoś nie rozumie i tkwi w błędzie, to w gestii rodziców czy nauczycieli w przedszkolu będzie wytłumaczenie mu istniejące zawiłości świata.
Rodzice nie mogą ślepo wierzyć w to, że tylko oni mają rację. Dziecko chce znać rzeczywiście argumenty tego, że nie wolno mu czegoś powiedzieć. Trzeba mu to pokazać wprost, aby dobrze zrozumiało nasze intencje.

4. Malowanie i rysowanie

Jeśli dziecko przejawia zdolności artystyczne to nic, jak tylko się cieszyć. Rodzice powinni mu wręcz stworzyć przestrzeń do uwalniania swojej kreatywności. Niestety, część dorosłych ogranicza malarskie zapędy swoich pociech ponieważ boi się, że porysują meble i ściany, zamiast kartek. Najlepiej wtedy usiąść z dzieckiem i nadzorować, co robi.

5. Pomagania starszym

Dzieci aż rwą się do pomocy rodzicom np. w gotowaniu czy sprzątaniu. Nie odganiajmy ich w takich chwilach tylko wymyślmy bezpieczny sposób, aby dziecko pomagało nam w codziennych obowiązkach.