Generalnie, najmłodszą grupę dzieci w przedszkolach w Polsce stanowią 3-latki. W niektórych placówkach przyjmowane są już dzieci 2,5 roczne, o ile są samodzielne. Natomiast w przedszkolach niepublicznych, prywatnych bywa, że tworzone są grupy 2-3-latków. Możliwość posłania dziecka w wieku dwóch lat do przedszkola, które zapewnia wykwalifikowaną opiekę przez kilka godzin dziennie oraz edukację dziecka na wczesnym etapie rozwoju jego zdolności i wiedzy, to świetna opcja dla rodziców zmuszonych do powrotu do pracy. Czy jednak dwuletnie dziecko jest gotowe do rozpoczęcia kariery przedszkolaka?
Wątpliwości rodziców
Nie trzeba być nadopiekuńczym rodzicem, aby mieć wątpliwości co do gotowości przedszkolnej zaledwie dwuletniego dziecka. Wielu rodziców przedszkolaków w wieku 3 czy nawet 4 lat nadal uważa, że ich pociecha nie jest jeszcze gotowa na opuszczenie domu rodzinnego i pójście do placówki przedszkolnej. Troska o dziecko nie jest niczym złym. Warto dowiedzieć się, kiedy jest odpowiedni czas na zapisanie swojego dziecka do przedszkola.
Generalnie jednak, nie można wskazać jednej, uniwersalnej granicy wiekowej, w której każde dziecko jest przygotowane do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Każdy maluch jest inny i w różnym tempie może się rozwijać. Rozwój społeczny może następować szybciej u dzieci, które mają starsze rodzeństwo lub przebywają na co dzień w towarzystwie starszych od siebie dzieci, które już chodzą do przedszkola.
Czym jest dojrzałość dziecka do pójścia do przedszkola?
Gotowość czy też dojrzałość przedszkolną dziecka definiuje się jako zdolność nawiązywania kontaktów społecznych oraz w miarę możliwości realizowania samodzielnie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Książkowo takie zdolności dzieci nabywają pomiędzy 3 a 4 rokiem życia. Wiele maluchów jest jednak nad wiek rozwiniętych i u nich gotowość przedszkolna może rozwinąć się już po 2. urodzinach. Można to stwierdzić, jeśli dziecko dzielnie znosi nieobecność mamy lub taty, pozostając pod opieką babci na weekend czy cioci na kilka godzin w tygodniu. Poza tym, powinno samodzielnie wykonywać proste czynności samoobsługowe, w tym:
• komunikować i załatwiać potrzeby fizjologiczne – umieć samodzielnie zdjąć i podciągnąć bieliznę, użyć papieru toaletowego i umyć ręce mydłem,
• jeść łyżką i widelcem,
• ubierać się i rozbierać, z niewielką pomocą dorosłych.
Dziecko musi być w miarę samodzielne i wymagać niewielkiej pomocy przy prostych czynnościach fizjologicznych, aby w wieku 2 lat mogło pójść do przedszkola. Poza tym, rodzic powinien ocenić jego gotowość psychiczną. Jeśli tego nie potrafi, może zwrócić się o opinię do przedszkolnego psychologa.