Nauka poprzez zabawę – takie hasła promują niemalże wszystkie przedszkola, kluby malucha, szkoły tańca czy szkoły językowe. Rzeczywiście nie ma nic lepszego dla dzieci niż wpajanie im pewnych wiadomości poprzez dobrą zabawę, w której chętnie będą brały udział. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim przy okazji nauki języka angielskiego przez dzieci w wieku przedszkolnym. Czy rzeczywiście można połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić, że bawiąc się w najlepsze, dziecko niejako samoczynnie będzie się uczyło płynnej mowy w języku obcym?
Inicjatywa nauczycieli obowiązkowa
Maluch nie będzie chciał uczyć się angielskiego, jeśli posadzimy go w klasycznych ławkach szkolnych i zaczniemy 45. minutową lekcję. Także lekcje prowadzone w ramach konwersacji w języku obcym nie będą dla nich interesujące. Dopiero gry i zabawy, w swobodnym środowisku, na dywanie w przedszkolu lub w kolorowej sali szkoły językowej, będą odpowiednie dla rozpoczęcia edukacji dzieci w wieku przedszkolnym z zakresu języka angielskiego.
Zabawa pozytywnie stymuluje pod względem emocjonalnym dziecko, jest bezstresowa, przez co łatwiej zaczyna ono zapamiętywać przekazywany materiał i robi to całkowicie poprawnie. Nie obawia się kolejnych zajęć, a wręcz przeciwnie – z niecierpliwością na nie czeka. Nauczyciel pracujący z kilkuletnimi dziećmi musi mieć nie tylko podejście pedagogiczne i wiedzę z zakresu języka angielskiego, ale i na co dzień wykazywać ogromną inicjatywę w organizowaniu nauki tak, aby była zróżnicowana i atrakcyjna dla najmłodszych uczniów.
Angielski w przedszkolu dwujęzycznym
Program nauczania poprzez zabawę języka angielskiego jest realizowany w przedszkolach bilingwalnych, czyli dwujęzycznych, gdzie równorzędnie traktuje się język polski i język angielski. W takich placówkach podczas całego dnia – na spacerach, przy wypełnianiu codziennych obowiązków, nauce literek i cyferek, wspólnym gotowaniu lub jedzeniu posiłków można zaaranżować zabawę, która nauczy dziecko kolejnych słówek i konstrukcji językowych po angielsku. Dziecko bierze bezwiednie udział w takich grach, a jeśli powtarza się to każdego dnia, ma okazję cały czas słuchać języka angielskiego. Z czasem przełamuje się i samo zaczyna się nim posługiwać w stosunku do nauczycieli, którzy mówią tylko w tym języku.
W zasadzie każda sytuacja w przedszkolu może być dla dziecka lekcją języka angielskiego, choć niekoniecznie musi ono sobie to uświadamiać.