Małe dzieci znacznie szybciej i bardziej efektywnie uczą się języków obcych, niż osoby dorosłe czy choćby młodzież szkolna. Ucząc dzieci już w żłobku czy w przedszkolu równolegle języka polskiego i na przykład języka angielskiego powoduje, że dziecko w krótkim czasie staje się dwujęzyczne. To nie tylko korzyść z punktu widzenia przyszłego życia w społeczeństwie międzynarodowym, ale rozwój intelektualny osadzony na wyższym poziomie.
Po co nam dwujęzyczność?
Eksperci z zakresu edukacji uznają, że dwujęzyczność placówek oświatowych, takich jak przedszkola, jest celem indywidualnym – dla rodziców i samego dziecka, jak i inwestycją w podbudowę fundamentów dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej. Jeśli za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nasze społeczeństwo będzie dwujęzyczne i zjawisko to stanie się powszechne, nastąpi zmiana standardów życiowych, z korzyścią dla wszystkich.
Nie tylko przedszkole i szkoła powinny włączyć się w budowanie dwujęzyczności młodego pokolenia, ale również rodzice. Wystarczy od czasu do czasu zwracać się do dziecka w języku angielskim, wykorzystując do tego proste, znane nam wszystkim słowa, aby maluch wyrobił w sobie nawyk mówienia w dwóch językach.
Korzyści dla przedszkolaka
Oprócz oczywistej korzyści z nauczania dwujęzykowego w postaci znajomości języka obcego już od wczesnego dzieciństwa, taki tryb edukacji wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg dziecka uczącego się już na etapie przedszkola języka angielskiego poprzez zabawę i codzienne ćwiczenia, więcej trenuje. Poprawia to koncentrację, wyrabia u dziecka podzielność uwagi oraz poszerza jego wiedzę i umiejętności przydatne na co dzień.
Dwujęzyczność pogłębia wrażliwość kulturową, maluch uczy się zwyczajów życia w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjedzonych oraz w innych, anglojęzycznych państwach. Badania wskazują, że dzieci dwujęzyczne mają lepszą pamięć oraz większe zdolności analityczne. W przyszłości, pokonując kolejne szczeble edukacji, takie dzieci radzą sobie lepiej w nauce i osiągają lepsze wyniki w szkole. Posiadają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Co ciekawe, dwujęzyczność sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia przez wiele lat. Opóźnia nawet skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.
Powszechna znajomość języka angielskiego powoduje, że dorastający młody człowiek może w przyszłości się wszędzie porozumiewać z innymi ludźmi, co sprzyja aktywność i efektywność jego udziału w międzynarodowym życiu gospodarczym, kulturowym i politycznym.