W dzisiejszych czasach język angielski uznawany jest za uniwersalny, którym posłużymy się z powodzeniem w większości krajów na całym świecie. Wyrósł on na język międzynarodowy, choć nie jest najczęściej wykorzystywanym w skali globu i liczby osób, jakie posługują się nim. Ustępuje miejsca m.in. językowi chińskiemu. Niemniej, na nasze potrzeby wystarczające będzie nauczyć się języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Dlatego rodzice małych dzieci już w wieku przedszkolnym dbają o to, aby ich dziecko miało styczność z językiem angielskim. Mają do wyboru zapisanie dziecka na lekcje językowe w prywatnej szkole, czy też na zatrudnienie prywatnego nauczyciela. Mogą też zdać się na kursy języka angielskiego w wybranej placówce, albo też zdać się na podstawę językową w przedszkolu, o ile jest ona realizowana. Dobrym pomysłem będzie też posłanie dziecka do przedszkola dwujęzycznego z językiem angielskim. Dlaczego?
Czy kursy dla przedszkolaka to strata pieniędzy?
Wielu rodziców ma wątpliwości, czy wysyłanie dziecka na prywatny angielski w wieku przedszkolnym to dobry pomysł? Nie wiedzą, czy dziecko cokolwiek wyniesie z takich lekcji. O ile będą one w odpowiedni sposób prowadzone i dostosowane do możliwości poznawczych dziecka w danym wieku, maluch opanuje podstawy angielskiego. Problemem może być przełamywanie bariery językowej. Im rzadziej dziecko będzie słyszało język angielski, tym mniej będzie utrwalało sobie angielskich słówek.
Generalnie, okres edukacji przedszkolnej to najlepszy czas na to, aby rozpocząć naukę języka obcego. Angielskiego powinno się dziecko uczyć nie na przymusowych z jego perspektywy lekcjach, siedząc przy szkolnym biurku, ale poprzez zabawę, niejako przy okazji.
Lepiej przedszkole dwujęzyczne
Jeśli dziecku organizuje się zabawy i przedstawienia w języku angielskim, uczy się ono samoistnie nowych słówek, bez żadnego wysiłku. Po prostu je przyswaja, tak jak nowo zasłyszane słowa w języku polskim. Najlepiej, aby w przedszkolu jedna przedszkolanka zwracała się do dzieci wyłącznie w języku angielskim, a druga w języku polskim. Dzięki temu dziecko zacznie rozpoznawać, kiedy zwracać się w przedszkolu w języku angielskim do dzieci i wychowawcy, a kiedy wykorzystać swój język ojczysty.
Angielski w przedszkolu to niewątpliwie dobry pomysł i początek oswajania się, czy osłuchiwania się malucha z językiem. Specjaliści rozwiewają wątpliwości rodziców małych dzieci mówiąc, że tak wczesna nauka językowa nie wpłynie bynajmniej negatywnie na rozwój mowy u dziecka. Nauka języka angielskiego nie powinna być odbierana przez dziecko jako przymus, ale naturalna czynność, podobnie jak zabawa czy oglądanie bajek.