Ból małego brzuszka, uraz mechaniczny wywołujący dolegliwości bólowe, bóle wzrostowe i bóle przy wyżynaniu kolejnych ząbków – małe dzieci niestety muszą znieść sporo, dlatego rodzice podają im w uzasadnionych przypadkach leki przeciwbólowe. Zwykle do wyboru mamy dwie podstawowe substancje, łagodzące ból: ibuprofen oraz paracetamol. Czym różnią się one od siebie i kiedy stosować paracetamol, a kiedy lepiej sięgnąć po ibuprofen?
Kiedy podawać dziecku lek przeciwbólowy?
Lek przeciwbólowy powinien być podawany wtedy, gdy wyraźnie widzimy, że dziecko odczuwa ból. Przy małych dzieciach, które nie potrafią jeszcze mówić, rodzic może przypuszczać, że dolegliwości bólowe są znaczne, gdy dziecko płacze w sposób rozdzierający i trudno je uspokoić. Natomiast przedszkolak jest już w stanie powiedzieć, co go boli i w jaki sposób. To od obiektywnej oceny stanu zdrowia małego pacjenta zależy, czy rodzic powinien ostatecznie podać mu jakikolwiek środek przeciwbólowy.
Bardzo często powodem sięgnięcia po lek przeciwbólowy dla dziecka jest występowanie u malucha gorączki. Pojawia się ona wraz z odpowiedzią układu odpornościowego na infekcję i zwiastuje proces chorobowy. U dzieci temperatura ciała w granicach 38-38,5 stopni Celsjusza to gorączka umiarkowana, ale jeśli przekracza 38,5 stopnia, jest to gorączka wysoka i dopiero wtedy należy zacząć ją zbijać przy użyciu dostępnych środków farmakologicznych. Wcześniej nie należy tego robić, tylko obserwować dziecko i kontrolować na bieżąco wartość temperatury. Umiarkowana gorączka jest dla organizmu człowieka bardzo pożyteczna, ponieważ pobudza układ immunologiczny do walki z chorobą.
Paracetamol czy ibuprofen?
Paracetamol wykazuje głównie działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W jego składzie znajdziemy składniki, które skutecznie blokują powstawanie enzymu odpowiedzialnego za powstawanie bólu oraz hamują syntezę prostaglandyn w podwzgórzu. To lek stosunkowo nowy, ale powszechnie stosowany i uznawany przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny. Nie niszczy błony śluzowej żołądka, metabolizuje się w wątrobie, a jego resztki wydalane są wraz z moczem.
Natomiast w przeciwieństwie do paracetamolu, ibuprofen ma dodatkowe działanie przeciwzapalne. Jest lekiem bezpiecznym i można go podawać nawet niemowlętom po ukończeniu 3. miesiąca życia. Blokuje cykloksygenazę, łagodząc stan zapalny. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe i jest lekiem silniejszym od paracetamolu.