Jak dziecko ma bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Kiedy pogoda dopisuje, chcemy, żeby nasze dzieci spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu. W myśl zasady, że ruch to zdrowie, zwłaszcza na dworze, zapewniamy im maksimum rozrywki. Kto może, na działce przydomowej lub rekreacyjnej stawia urządzenia mające uprzyjemnić dzień dla dziecka. Pojawia się wśród nich coraz częściej trampolina. Z jednej strony skoki na niej mogą uczyć koordynacji ruchowej i pozwalają na pracę nad własnym ciałem, a z drugiej nie brakuje głosów, że są niebezpieczne dla najmłodszych. Jak jest naprawdę? Czy dziecko może rzeczywiście bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Odpowiednia trampolina

W sprzedaży są różnego rodzaju trampoliny, różniące się wielkością, kształtem, konstrukcją i typem. Mamy małe trampoliny pokojowe, jak i duże, ogrodowe, wyposażone w siatkę. Jeśli kupujemy trampolinę np. dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwróćmy uwagę na to, czy ma solidną ramę zewnętrzną, najlepiej wykonaną z grubej stali. Liczba i grubość nóg także ma przy tym znaczenie, a sama mata, po której będzie skakało dziecko, powinna być wykonana z tworzywa charakteryzującego się dużą wytrzymałością, np. PE mesh. To sprężyny trampoliny przejmują energię przy każdym skoku, dlatego muszą być odpowiednio grube, ale i osłonięte grubym tworzywem PCV, zamiast folii PE.

Rolę ochronną pełni nie tylko osłona ramy i sprężyn, ale i siatka ochronna – powinna być to wysoka siatka, zewnętrzna lub wewnętrzna. Warto zainwestować ponadto w bezpieczną drabinkę ułatwiającą wchodzenie na trampolinę oraz osłonę spodu rozwiązania. Stan techniczny trampoliny nie powinien budzić cienia wątpliwości u rodzica, dlatego trzeba go zawsze sprawdzić przed rozpoczęciem zabawy.

Zasady bezpiecznego korzystania z trampoliny

Najlepiej, by przed rozpoczęciem korzystania z trampoliny dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa jej używania. Nigdy nie można przekraczać wagi, jaka została wskazana jako maksymalne obciążenie urządzenia. Optymalnie jest, gdy na trampolinie bawi się na raz tylko jedno dziecko, ponieważ likwiduje to ryzyko wpadnięcia na siebie uczestników zabawy i urazów. Szczególnie dzieci w wieku do 6 lat powinny skakać pojedynczo, jako że nie są w stanie skontrolować skoków na bieżąco. Zachęcajmy dzieci, aby skakały jak najbliżej środka trampoliny i nie rzucały się na siatkę zabezpieczającą. Niewskazane i niebezpieczne jest zeskakiwanie z innych przedmiotów na trampolinę czy z trampoliny na ziemię.

Na trampolinę powinno się wchodzić w antypoślizgowych skarpetkach lub boso, aby przy ewolucjach w powietrzu nikogo nie uderzyć ciężkim butem, a zarazem by nie poślizgnąć się na macie. Nie można kategorycznie jeść i pić bezpośrednio w tym rozwiązaniu. Nauczmy, jak bezpiecznie skakać – na lekko ugiętych nogach. Dzięki tym w miarę prostym zasadom zabawa na trampolinie będzie przynosić naszym dzieciom radość i wiele korzyści zdrowotnych.