Debiut przedszkolny zarówno dla dziecka, jak i dla przejętych tym wydarzeniem rodziców, jest trudną chwilą, wywołującą wiele emocji. Dziecko naturalnie obawia się czekających je zmian i rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Na szczęście my – rodzice i opiekunowie, znajdujący się w jego bezpośrednim otoczeniu, możemy wiele zrobić, aby adaptacja przedszkolna przebiegła gładko, a maluch wkrótce cieszył się z tego, że może chodzić do przedszkola.
Przedszkole to najlepsze rozwiązanie dla dziecka
O tym musi być przekonany nie tylko nasz syn czy córka, ale również my sami, babcie, ciocie i dalsza rodzina. Nie można w obecności dziecka wyrażać jakichkolwiek obaw związanych z pójściem dziecka do placówki i rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Pamiętajmy, że maluch buduje swój obraz przedszkola na podstawie tego, co słyszy od rodziców i innych osób w swoim otoczeniu. Jeśli wszyscy zgodnie będą mówić do niego i do siebie nawzajem, że przedszkole to prawdziwa przygoda, miejsce gdzie można bawić się z rówieśnikami i odkrywać tajemnice świata, będzie czuło tylko podekscytowanie 1 września, kiedy po raz pierwszy pójdzie do placówki przedszkolnej.
Kardynalnym błędem, jaki popełniają niektórzy rodzice, jest straszenie dziecka przedszkolem: „Jak będziesz niegrzeczny, to pójdziesz do przedszkola!”. To jasny sygnał dla malucha, że przedszkole jest karą i czymś bardzo nieprzyjemnym, skoro wizyta w nim ma być dla niego efektem złego zachowania.
Nie powinniśmy również sami popłakiwać przy pójściu dziecka do przedszkola. Z uśmiechem na ustach trzeba odprowadzić dziecko do placówki i rozstać się z nim, obiegając, że wrócimy niebawem.
Nauka samodzielności
Rodzice robią krzywdę swoim dzieciom, nie ucząc ich samodzielności w domu. Dziecku należy pozwolić na to, aby samo się myło, ubierało, czy jadło posiłki. Jeśli robi to początkowo niezdarnie, można mu pomagać w poszczególnych czynnościach, ale nie wyręczać go. Doprowadzimy do sytuacji, w której proste, codzienne rzeczy przerosną malucha i przeżyje on kryzys przedszkolny.
Jak oswoić dziecko z placówką?
Dziecko idące do przedszkola, nagle musi znaleźć się w całkowicie obcym dla siebie otoczeniu. Można to zmienić, biorąc udział chociażby w zajęciach adaptacyjnych organizowanych przez wiele placówek przed rozpoczęciem roku szkolnego. Przyszły przedszkolak przychodzi na nie ze swoim rodzicem czy rodzicami, może poznać wychowawczynie i nauczycielki w przedszkolu, swoich rówieśników, z którymi będzie uczęszczać do grupy oraz sale i infrastrukturę obiektu. Łatwiej dzięki temu przyjdzie mu zaaklimatyzować się w przedszkolu.