Dziecko w wieku przedszkolnym ma niezgłębione pokłady energii. Trzeba ją w odpowiedni sposób ukierunkować, aby mogło ją spożytkować, a jednocześnie spędzało swój wolny czas na tym, co lubi i co jest dla niego dobre. Rodzice spędzając czas z dzieckiem często nie potrafią go zorganizować. Wspólne siedzenie przed telewizorem i oglądanie bajek nie jest zbyt wychowawcze, z pedagogicznego punktu widzenia. Dziecko może oglądać bajki samodzielnie, natomiast kiedy rodzic ma w końcu dla niego czas, np. w weekend, nie powinno ono w ogóle włączać telewizora. Jak zatem zorganizować wolne tak, aby móc czerpać przyjemność z przebywania z dzieckiem i vice versa?
Problematyka czasu wolnego
Rodzice powinni zawsze mieć wpływ na to, w jaki sposób dziecko spędza czas poza przedszkolem. W placówce ma organizowane zabawy, gry, zajęcia plastyczne i muzyczne itp. Rozwija się wielotorowo, a o zaspokajanie jego ciekawości świata dbają nauczyciele. Chłonny umysł dziecka przygotowany jest do tego, aby na przykład uczyć się języka obcego równolegle z językiem ojczystym. Jeśli dziecko w przedszkolu uczy się np. języka angielskiego, w domu może utrwalać nabyte umiejętności i wiedzę, choć zawsze w formie zabawy, a nie przymusowych lekcji. Dzięki temu nie zniechęci się do nauki.
Oprócz tego rodzice powinni zadbać o konstruktywne spędzanie wolnego czasu przez dziecko i z dzieckiem. W czasie wolnym u dziecka kształtuje się wiele nawyków, cech osobowościowych, które ułatwiają wchodzenie w pewne interakcje społeczne. Bezczynne siedzenie na kanapie czy na ławce na dworze nie wpłynie pozytywnie na charakter dziecka i na doskonalenie jego wszechstronnych umiejętności. Czas wolny organizowany przez rodziców czy nauczycieli w przedszkolu powinien stać się skuteczną formą regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Dziecko ucząc się jak spędzać właściwie swoje wolne chwile może zdrowo rozwijać się emocjonalnie i fizycznie, poznając i rozwijając swoje zainteresowania.
Czynne uczestnictwo rodziców
Rodzic na etapie edukacji przedszkolnej, powinien brać aktywny udział w opanowaniu umiejętności organizowania czasu wolnego przez dziecko. Jest bardzo wiele form aktywności, jaką mogą uprawiać dzieci. Wiosną i latem zalecany jest ruch na świeżym powietrzu. Jeśli pogoda dopisuje, można iść na rower, grać w piłkę, korzystać z placów zabaw i rekreacji ruchowej, czy też iść na basen. To, jak spędza wolny czas dziecko odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju fizycznym dziecka w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym.