Trud nauczania w przedszkolach bilingwalnych, w szkołach językowych, czy po prostu na lekcjach języka angielskiego, spoczywa rzecz jasna w największej mierze na nauczycielach. Wybierając lektora języka angielskiego dla swojego dziecka w wieku przedszkolnym, trzeba sprawdzić, jakie kwalifikacje mają pracujący w przedszkolu dwujęzykowym nauczyciele. To od lektora zależy, jaki charakter i przebieg będą miały każde zajęcia.
Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel?
W pierwszej kolejności przy wyborze przedszkola językowego, czy szkoły językowej dostosowanej do wieku i umiejętności przedszkolaka, rodzice sprawdzają dyplomy, jakimi legitymują się tamtejsi nauczyciele. Lektor powinien oczywiście posiadać wykształcenie lingwistyczne oraz przygotowanie pedagogiczne, uprawniające go do nauczania wczesnoprzedszkolnego i przedszkolnego. Dzięki temu dziecko znajdzie się pod wykwalifikowaną opieką w przedszkolu językowym.
Oprócz dyplomów ważny jest także staż pracy, kreatywność i ciekawa osobowość takiej osoby. Najlepiej, aby lektor języka angielskiego był jednocześnie native speakerem, ponieważ wtedy jest w stanie najlepiej przekazać wiedzę o języku innym osobom. Native speaker posługuje się językiem obcym jako językiem ojczystym, z odpowiednim akcentem i wymową słów. Dzieci mogą uczyć się od kogoś, kto na pewno dobrze mówi np. po angielsku i korzystać z jego wiedzy.
Podejście do dzieci
Najlepiej, aby taki lektor potrafił znaleźć wspólny język z dziećmi, umiał przygotować ciekawe zajęcia, na które przedszkolaki będą chciały uczęszczać. Im bardziej przykuje on uwagę dziecka, tym szybciej będzie ono uczyło się języka angielskiego.
Najlepsi lektorzy językowi lubią swoją pracę i odczuwają z niej satysfakcję, co bezpośrednio wpływa na wysoką jakość prowadzonych przez nich zajęć. Nauczyciele powinni w swojej pracy korzystać z nowoczesnych technologii, które są szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych. Trzeba zapytać podczas poszukiwania lektora języka angielskiego dla dziecka, na jakich materiałach i sprzętach pracuje. Być może w zajęciach z najmłodszymi korzysta np. z tabletów, z zasobów internetu i wszelkiego rodzaju sprzętu multimedialnego, w tym z rzutników, które pozwalają na stworzenie ciekawej prezentacji i interaktywnych zajęć z dziećmi.
Lektor musi być zadowolony ze swojej pracy, cieszyć się nią, a wtedy będzie mógł zarazić swoim entuzjazmem i dzieci. Muszą one z chęcią chodzić na jego zajęcia, ponieważ w ten sposób najłatwiej poprzez zabawę, będą zdobywać podstawy komunikacji w języku angielskim.