Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka?

Taniec, zajęcia z judo, piłka nożna, a może pierwsze lekcje jazdy konnej? Języki obce, edukacja plastyczna i muzyczna – to tylko jedne z wielu przykładów zajęć dodatkowych, na które można zapisać dziecko już w wieku przedszkolnym. Jesteś rodzicem przedszkolaka i stajesz w obliczu takiego wyboru? Czy w ogóle wiek przedszkolny jest dobrym momentem na rozpoczęcie edukacji poza placówką przedszkolną?

Zajęcia zgodne z zainteresowaniami dziecka

Jeśli twoja córka wyjątkowo chętnie śpiewa i sam zauważasz, że robi to ładnie, być może ma zadatki na wokalistkę. Gdy syn najchętniej biega za piłką po podwórku z rówieśnikami, być może zainteresuje się zorganizowanymi zajęciami z tej dyscypliny sportowej.
Przede wszystkim powinniśmy przyjąć jedną, ważną zasadę. Zapisujmy dziecko kilkuletnie na zajęcia dodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiście przejawia czymś zainteresowanie lub wynika to ze wskazań lekarza. Tak może być np. z lekcjami na pływalni. Jeśli dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe lub jest zagrożone wadami postawy, zajęcia na basenie będą dla niego dodatkową formą gimnastyki sprzyjającą dobrej postawie.

Pamiętaj, że dziecko chętnie będzie uczęszczać na zajęcia, które po prostu lubi. Niezależnie od tego, czy będzie to taniec, zajęcia plastyczne, sportowe czy muzyczne.

Ruch to zdrowie!

Dla każdego niemal dziecka ruch na świeżym powietrzu, czy też w warunkach sali gimnastycznej jest zdrowym rozwiązaniem. Zadbaj o zaszczepienie w swojej pociesze miłości do sportu. Masz do wyboru wiele różnych dziedzin. Możesz zaprowadzić dziecko do klubu sportowego i pod okiem trenera spróbować kilku różnych dyscyplin. Kto wie, może twoja pociecha ma do czegoś szczególny talent. Wtedy rozpoczęcie treningów już w wieku przedszkolnym może zaowocować sukcesami sportowymi już w wieku juniorskim.
Nie ulega też wątpliwości, że każde zajęcia sportowe, czy to taneczne są dla dziecka po prostu potrzebne dla harmonijnego rozwoju fizycznego.

Nic na siłę

Rodzic nie może realizować swoich ambicji i spełniać aspiracji za pośrednictwem dziecka. Jeśli marzysz o tym, że twoje dziecko będzie grało na fortepianie, ale ono kompletnie nie przejawia tym zainteresowania, to wówczas nie warto je zmuszać do lekcji. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

Nie powinniśmy na siłę posyłać dziecka na zajęcia i zmuszać do uczęszczania na nie, ponieważ to negatywnie wpłynie na nasze relacje. Jeśli coś ciekawi dziecko, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbowało swoich sił w danej dziedzinie na zajęciach dodatkowych. Dla przedszkolaków dobrym pomysłem są zajęcia z języka obcego w formie zabaw i gier, zajęcia taneczne, np. zumba dla dzieci, czy też podstawowe treningi sportowe.