Rodzice zapisując swoją pociechę do dwujęzycznego przedszkola chcą mieć pewność, że ich dziecko znajdzie się pod odpowiednią opieką, wykwalifikowanych nauczycieli. Warto wiedzieć, czego można oczekiwać od pracowników przedszkola prowadzącego zajęcia w języku ojczystym i języku obcym, na przykład języku angielskim. Jeśli dziecko będzie edukowane przez wykwalifikowanego nauczyciela języka obcego i dwujęzyczność w przedszkolu będzie prowadzona w sposób jak najbardziej właściwy, w stosunkowo krótkim czasie będzie mogło swobodnie posługiwać się dwoma językami.
Przedszkola państwowe
W przedszkolach publicznych nauczanie języka obcego może odbywać się wyłącznie w formie zajęć dodatkowych. Jeśli więc rodzice chcą, aby dziecko miało szansę na codzienne, intensywne obcowanie z językiem, powinni rozważyć możliwość zapisania go do przedszkola prywatnego, dwujęzycznego.
W przedszkolu publicznym może co najwyżej zdobyć podstawy posługiwania się danym językiem, które nie zostaną przez nie wykorzystane, jeśli w domu nie będzie ćwiczyło komunikacji w języku obcym. Znacznie więcej korzyści przynosi nauczanie dwujęzykowe.
Przedszkole prywatne
W przedszkolach prywatnych oferujących wychowankom nauczanie dwujęzyczne, część kadry nauczycielskiej posługuje się w kontaktach z uczniami tylko językiem polskim, a część tylko językiem obcym i zwykle jest to język angielski. Nauczyciele języka obcego powinni prezentować określone kwalifikacje, aby rodzic chciał oddać pod ich opiekę swoje dziecko. Należy wymagać od nich ukończonych studiów magisterskich na kierunku filologii w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka. Nauczyciel powinien posiadać przygotowanie pedagogiczne, które pozwalałoby na efektywną i korzystną dla najmłodszych pracę z dziećmi.
Dziecko obcujące na co dzień z językiem obcym naturalnie zaczyna się nim posługiwać. Jeśli jest pytane o coś w zabawie po angielsku, powinno nie tylko zrozumieć pytanie, ale prawidłowo na nie odpowiedzieć posługując się językiem angielskim. Rozgraniczenie w przedszkolu na nauczycieli obcojęzycznych i mówiących w języku ojczystym jest konieczne, aby dziecko nie zaczęło składać zdań z wykorzystaniem słów pochodzących z dwóch różnych języków.
Zapisując dziecko do przedszkola prywatnego dwujęzycznego rodzice mogą zażądać okazania świadectw lub certyfikatów potwierdzających kompetencje zatrudnionych tam nauczycieli.