Współczesne pokolenie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym bardzo szybko uczy się wszystkich zasad obsługi urządzeń elektronicznych. Zauważ, że już 3-latki, a nawet dzieci młodsze potrafią obsługiwać na tyle smartfona, że bez trudu włączą sobie np. bajki na Youtube, czy zagrają w proste gry na telefonie. Nie można tak do końca odseparować dziecka od nowoczesnych technologii, choć trzeba sprawować stałą kontrolę nad tym, co dziecko „robi” z telefonem oraz ile czasu spędza przed ekranem smartfona. Warto zadać sobie też pytanie o to, kiedy będzie odpowiedni moment na zakup telefonu dla swojej pociechy?
Granica wiekowa 6-11 lat
Badanie z 2018 roku wykonane przez GfK Polonia pokazuje, że najczęściej dzieci w wieku 6-11 lat mają już swój pierwszy telefon komórkowy. Co 4. rodzic odpowiedział, że według niego odpowiedni wiek pociechy na zakup takiego urządzenia to 11 lat i więcej, a więc smartfona rodzice kupują zwykle dla dzieci w wieku szkolnym. Są i tacy, którzy obdarzają własnym telefonem nawet dziecko uczęszczające dopiero do przedszkola. Nie będziemy tutaj nikogo krytykować, jeśli postąpiło lub postąpi właśnie w ten sposób. Jeśli jednak szukasz odpowiedzi na pytanie, kiedy będzie odpowiedni moment na kupno pierwszego telefonu dla dziecka, być może posłuchasz naszych rad.
Zastanów się, po co dziecku telefon?
Jeśli własny telefon komórkowy dla dziecka ma mu służyć tylko po to, by grać w gry i oglądać bajki, być może lepszym rozwiązaniem będzie pożyczanie mu własnego, ściśle pod nadzorem lub wręczanie tableta, jeśli dziecko na to zasłuży. Zabawa takim urządzeniem nie powinna trwać zbyt długo, a rodzic ściśle powinien wiedzieć, co jego pociecha robi z telefonem, w co gra i jakie treści ogląda w serwisach typu YouTube. Można zainstalować na swoim telefonie kontrolę rodzicielską i kiedy dziecko korzysta z telefonu, włączać mu specjalny profil, uniemożliwiający np. przeglądanie potencjalnie niebezpiecznych lub nieodpowiednich serwisów internetowych i treści na YouTube.
Zdecydowanie najczęściej rodzice chcą kupić swojemu dziecku telefon komórkowy, by utrzymywać z nim stały kontakt. Ma to sens, kiedy pociecha już sama wychodzi na dwór, czy uczęszcza do szkoły bez asysty osoby dorosłej. Nie tylko własny smartfon spowoduje, że będzie można zadzwonić do syna czy córki, ale również po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji okaże się szybko, gdzie dziecko przebywa, dzięki lokalizacji GPS.
Na początek dziecku warto kupić tani smartfon, nawet używany, który będzie miał sprawną baterię. Nawet jeśli dziecko nieopatrznie upuści telefon na podłogę czy chodnik, albo po prostu go zgubi, nie będzie to aż tak dużą stratą, jak zgubienie czy zniszczenie najnowszego modelu smartfona lub iPhone`a.