Jesień i zima to pory roku, w których wiele dzieci choruje. Już z początkiem roku szkolnego i rozpoczęciem zajęć w przedszkolach, maluchy szybko zaczynają łapać pierwsze infekcje. W większym skupisku dzieci, z jakim mamy do czynienia chociażby w grupie przedszkolnej, nie trudno o masowe zachorowania, nawet na zwykłe przeziębienie. Przy katarze i kaszlu u dziecka niekoniecznie od razu rodzice powinni sięgać po leki z apteki. Mogą spróbować leczyć swoją pociechę naturalnymi środkami.
Co na katar?
Jednym z pierwszych objawów towarzyszących przeziębieniom u dzieci i dorosłych jest katar. Mówi się, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. Niemniej dzięki właściwym środkom na tę dolegliwość można udrożnić mały nosek i sprawić, że naszemu dziecku znacznie lepiej będzie się oddychało.
Na pewno pomocna będzie maść z majeranku, którą możemy zrobić nawet samodzielnie. Dobrze na odetkanie zakatarzonego nosa dziecka robią inhalacje z rumianku. Skórę na piersiach i plecach można posmarować maścią rozgrzewającą i zmniejszającą obrzęk śluzówki.
Co na kaszel u małego dziecka?
Drugim typowym objawem choroby będzie kaszel. Może być suchy i męczący, albo mokry z towarzyszącą gęstą wydzieliną, którą dziecko musi odkrztuszać. Na suchy kaszel pomaga ciepło – dlatego w nocy trzeba odkręcić kaloryfer i zapewnić dziecku wygrzanie ciała. Przyspieszy to produkcję śluzu, który będzie można odkrztuszać.
Pomocne będzie picie naparu z lipy z dodatkiem miodu, albo herbaty z sokiem z malin lub z aroni oraz z cytryną. Taka mikstura będzie potężną dawką witaminy C, dlatego pozwoli szybciej zwalczyć drobnoustroje chorobotwórcze.
Na mokry kaszel pomaga miód, ale jeśli dziecko jest alergikiem, to nie warto testować na nim mikstur na jego bazie. Można za to zrobić mu syrop z cebuli, z dodatkiem kurkumy bądź syrop z czosnku – czosnek postrzegany jest, podobnie jak i cebula, jako naturalny antybiotyk. Jest w nim obecna allicyna, czyli substancja wykazująca działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Aby zrobić syrop z czosnku, należy zmiażdżyć 3-4 jego ząbki, wymieszać je z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn i dodać do tego pół szklanki przegotowanej, chłodnej wody. Po przeciśnięciu przez sito, syrop podaje się na łyżeczce, trzy razy dziennie.
Naturalne środki na przeziębienie mogą okazać się bardzo skutecznym środkiem i pozwolić na szybki powrót do zdrowia naszego dziecka.