Kiedy dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola, otwiera nowy rozdział w swoim życiu. Okres adaptacyjny zarówno dla niego, jak i jego opiekunów czy rodziców, bywa bardzo trudny. Dziecko musi przystosować się do nowej sytuacji i grupy rówieśniczej, z którą będzie spędzał odtąd sporo czasu. Rodzice z kolei muszą poradzić sobie z tym, że dziecka nie ma już w domu przez 24 godziny na dobę, tylko przebywa pod opieką nauczycieli w przedszkolu. Wbrew pozorom, to także trudne zadanie. Rodzic przygotowujący swoją pociechę do przedszkola powinien wiedzieć również, o jakich sprawach należy powiedzieć obowiązkowo przedszkolankom.
Wizyta w przedszkolu
Jeszcze przed 1 września rodzice 3-latka, który ma pójść po raz pierwszy do przedszkola, powinni odbyć rozmowę z dyrekcją i wychowawcami przedszkolaków. Trzeba przede wszystkim powiedzieć nauczycielom o tym, na co dziecko choruje. Szczególny nacisk kładziony jest tutaj na alergie pokarmowe, które na etapie edukacji przedszkolnej miewa bardzo dużo dzieci.
Przedszkole powinni dopasować jadłospis dziecka do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli dziecko ma uczulenie na laktozę, nie powinno dostawać do jedzenia żadnych pokarmów zawierających mleko. W przeciwnym wypadku dziecko będzie otrzymywało na co dzień te same posiłki, co inne dzieci, co przy ostrej alergii może prowadzić do nasilenia się objawów alergicznych albo do wystąpienia bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.
Podobnie w przypadku chorób przewlekłych, których ataki mogą być całkowitym zaskoczeniem dla przedszkolanki. Jeśli wcześniej zostanie ona poinformowana o takich ewentualnościach i przeszkolona, jak ma pomóc dziecku, będzie o wiele lepiej i nie narazimy swojej pociechy na niebezpieczeństwo.
Kartka dla nauczycielki
Zanim dziecko pójdzie do przedszkola warto spisać na kartce produkty spożywcze i inne alergeny, na które uczulona jest nasza pociecha. Jeśli jest to absolutnie konieczne, można zostawić w przedszkolu leki na nagły przypadek, wraz ze sposobem ich dawkowania. Gdy dziecko miewa w odpowiedzi na alergen duszności, podanie leków w trybie natychmiastowym może nawet uratować mu życie.
Na kartce trzeba zapisać też numery telefonów do rodziców i do opiekunki, która mogłaby w jak najkrótszym czasie zjawić się w przedszkolu w razie konieczności.