Pierwsze dni spędzone przez dziecko w placówce przedszkolnej przeznaczone są na adaptację. Dziecko oswaja się z przedszkolem, kolegami z tej samej grupy, z planem dnia, jaki jest stosowany w placówce oraz oczywiście z nauczycielami, z jakimi będzie miało styczność każdego dnia. Trzeba podkreślić, że każde dziecko inaczej przechodzi okres adaptacyjny w przedszkolu. Jak można się spodziewać, będzie on trudniejszy, jeśli polskie dziecko zapisane jest przez rodziców do przedszkola za granicą.
Problemy polskich dzieci w zagranicznych przedszkolach
Jeśli dziecko dotychczas przez pierwsze trzy lata swojego życia miało styczność wyłącznie z językiem ojczystym – polskim, to zapisanie go do przedszkola zagranicznego będzie trudne. Dziecko będzie miało większe trudności adaptacyjne w takim przedszkolu, niż gdyby po raz pierwszy poszło do przedszkola z własnym językiem. Nie należy więc w takim przypadku oczekiwać od przedszkolaka pełnej aktywności w zajęciach, skoro nie rozumie języka, którym posługują się nauczyciele i rówieśnicy i którym on sam się nie posługuje. Dopóki nie posiądzie tej umiejętności prawdopodobnie nie będzie czuł się komfortowo w trakcie zajęć i może odmówić uczęszczania do przedszkola.
Do tego dochodzi stres związany z pójściem do placówki przedszkolnej, w której dziecko nikogo nie zna i w której nigdy nie było. Rodzic powinien początkowo zadbać o to, aby dziecko poznało przedszkole i wiedziało, jak wygląda plan dnia w takim miejscu. Za granicą, np. w Niemczech, rodzic może przez kilka tygodni zostawać razem z dzieckiem w przedszkolu dopóki ono samo nie zaadaptuje się w grupie rówieśniczej.
Przygotowanie do nauki w przedszkolu obcojęzycznym
Jeśli rodzice są świadomi tego, że ich dziecko pójdzie za kilka miesięcy do przedszkola zagranicznego, warto zacząć uczyć je prostych słówek i zwrotów w języku obcym. Jeśli to możliwe, wcześniej można zapisać jeszcze w Polsce dziecko do przedszkola dwujęzycznego. Będzie miało szansę poznać język, którym będą posługiwały się dzieci i nauczyciele w docelowym przedszkolu.
Pamiętajmy, że dziecko w wieku lat kilku szybciej niż osoba dorosła przyswaja sobie język obcy, z którym ma na co dzień do czynienia. Po kilku miesiącach w przedszkolu zagranicznym maluch może już swobodnie posługiwać się językiem obcym, korzystając z prostych w budowie zdań. Można ułatwić mu zadanie wcześniej ucząc go języka.
Podobnie dzieci uczą się w przedszkolach dwujęzycznych, co sprzyja lepszym zdolnościom w nabywaniu wiedzy w przyszłości.