Okres od świąt Bożego Narodzenia aż po święto Trzech Króli, które w Polsce od niedawna jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jest postrzegany przez wielu pracowników jako przedłużony urlop, wymagający tak naprawdę wzięcia tylko kilku dni wolnych w zakładzie pracy. Niemniej, rodzice małych dzieci, które uczęszczają do przedszkoli, mają nie lada kłopot, jeśli w przerwie pomiędzy świętami i Nowym Rokiem, oraz do święta Trzech Króli, muszą pracować. Przedszkola publiczne zwykle albo są zamknięte, albo też grupy przedszkolaków są łączone ze sobą, a opiekę sprawuje mniejsza liczba osób z personelu niż w „normalny” dzień. Maluchom często trudno jest się odnaleźć w nowej grupie przedszkolaków w różnym wieku. Na szczęście, z takim problemem nie mają do czynienia rodzice dzieci uczęszczający do przedszkola prywatnego.
Dlaczego przedszkole może być zamknięte w przerwie świątecznej?
Zasadniczo, zgodnie z Kartą Nauczyciela, na podstawie której działają przedszkola publiczne i szkoły państwowe, Wigilia czy przerwa pomiędzy świętami, nie są dniami wolnymi od pracy. Przedszkolanki powinny więc zapewnić dzieciom opiekę w tym czasie. Niestety, wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy. Nieznajomość prawa oświatowego przez wiele osób sprawia, że rodzice we własnym zakresie organizują opiekę nad przedszkolakami w dniach 24, 27, 28, 29, 30 i 31 grudnia oraz 2, 3, 4, 5 stycznia, gdyż 6 stycznia jest dniem wolnym do pracy.
Co prawda, przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują, jak mówi rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, ale na wniosek rodziców szkoła lub przedszkole może takie zajęcia zorganizować.
Na podstawie art. 64 Karty nauczyciela, urlop przedszkolanki czy nauczyciele mają w czasie trwania ferii zimowych i letnich, a przerwa świąteczna do nich nie należy. Dla przedszkoli przerwa świąteczna jest zasadniczo okresem pracy, choć nie muszą one organizować wszystkich zajęć w trybie znanym z normalnych dni w ciągu roku kalendarzowego. Przedszkole powinno zająć się dzieckiem w dni pomiędzy świętami. Przedszkola w wielu miastach pozostają otwarte, choć zajęcia trwają krócej, a dzieci w połączonych grupach jest niewiele.
A jak jest w przedszkolach prywatnych?
Przedszkola prywatne działają na nieco innych zasadach niż publiczne placówki. W większy sposób dostosowują się do wymagań rodziców i ich oczekiwań. Dlatego większość z nich nawet w normalne dni otwartych jest dłużej, niż przedszkola publiczne. Natomiast w czasie przerwy pomiędzy świętami a Nowym Rokiem, w trakcie ferii w szkołach, w okresie letnik, są otwarte i funkcjonują tak, jak w każdy inny okres roku.