Rodziców małych dzieci w wieku przedszkolnym często do rozpaczy i szału doprowadzają nieustanne pytania ich pociech, dosłownie o wszystko. Jednak mama czy tata powinni być zadowoleni z tego, że dziecko pyta. To najlepsze świadectwo tego, że maluch interesuje się otaczającym go światem, stara się go zrozumieć i pojąć wszystkie jego tajemnice. Etap pytań w życiu małego dziecka jest bardzo ważny dla jego umysłowego rozwoju.
Rodzic skarbnicą wiedzy dla dziecka
Małe dzieci traktują najczęściej swoich rodziców jako niewyczerpalne źródło wiedzy o świecie. Jeśli rodzic czegoś nie wie, to znaczy, że nikt tego nie będzie wiedział. Maluch uwierzy we wszystko, co usłyszy od mamy i taty, dlatego tak istotne jest, jak rodzic odpowiada dziecku. Dzięki jego odpowiedziom można wyrobić w dziecku określony światopogląd na różne sprawy. Sprawić, że dziecko będzie dobrze wyedukowane, tolerancyjne i empatyczne. Bardzo istotne jest, aby wykazywać się cierpliwością w odpowiadaniu dziecku na jego kolejne pytania, choć niekończące się wypowiedzi: jak, po co, dlaczego, kiedy, ile i tym podobne mogą z czasem stać się rzeczywiście irytujące.
Pamiętajmy jednak, że dziecko okazuje nam szacunek i zaufanie, skoro o coś pyta. Dla niego wydaje się to całkiem naturalne, że szuka rozwiązań dla problemów, które spotyka na swojej drodze.
Niepokój rodzica powinno wzbudzić to, kiedy dziecko o nic nie pyta i niewiele mówi. Może być to objaw ze spektrum autyzmu – maluch ma swój własny świat i siłą rzeczy nie interesuje się tym, co go zewsząd otacza. Trzeba wówczas dociec, dlaczego dziecko nie zadaje rodzicom żadnych pytań. Czasem bywa i tak, że nie pojawiają się one, ponieważ dotychczas rodzic nie chciał na nie udzielać odpowiedzi, lekceważył je lub wciąż powtarzał „nie wiem”.
Kto pyta, nie błądzi
Dziecko pytające jest ciekawe świata, chce dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Pytając i uzyskując odpowiedzi, poszerza swoje horyzonty i zdobywa nową wiedzę. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele w przedszkolu powinni dołożyć wszelkich starań do tego, aby dziecko głodne wiedzy otrzymywało wyczerpujące i rzetelne odpowiedzi na swoje pytania.
Jeśli rzeczywiście nie wiemy, co mu odpowiedzieć, powinniśmy poprosić o chwilę czasu do namysłu i uzyskać odpowiednie informacje. W dobie wszechobecnego internetu nie powinno to stanowić żadnej trudności. Zgodnie z zasadą, kto pyta, nie błądzi, pytania dziecka kierują je we właściwym kierunku rozwoju.