Przejdź do treści

Przedszkolaki muszą uczyć się języka angielskiego

23Nauka języka w przedszkolach dotychczas odbywała się w ramach zajęć poza podstawą programową, a rodzice zmuszeni byli płacić za lekcje swoich pociech. Tylko w przedszkolach dwujęzykowych już od najmłodszego dzieciństwa przedszkolaki mogły obcować z językiem obcym i uczyć się go podczas codziennej zabawy. Obecnie w przedszkolach państwowych przedszkolaki mają obowiązkowo uczyć się języka angielskiego. Nie jest to już zajęcie dodatkowe.

Obowiązkowy angielski

Zgodnie z nowymi przepisami zaproponowanymi przez Ministra Edukacji Narodowej, w ramach pięciu bezpłatnych godzin, jakie każde dziecko spędza w placówce, będzie miał zajęcia z języka angielskiego. Problem w tym, że nie muszą one być prowadzone przez wykształcone nauczycielki języka angielskiego, z przygotowaniem pedagogicznym wczesnoszkolnym, ale przez przedszkolanki. Wystarczy, że będą miały umiejętności języka angielskiego na poziomie B2, czyli biegłym w mowie i piśmie.

Do 2020 roku wszystkie przedszkolanki, które nie mają kwalifikacji do nauki języka angielskiego będą musiały nadrobić swoje zaległości. Standardem ma się stać zaznajamianie małych dzieci, jeszcze przed pójściem do pierwszej klasy szkoły podstawowej, z elementarną wiedzą dotyczącą posługiwania się językiem angielskim.
Przedszkola wyrażają obawę, czy zdołają spełnić wymagania narzucone im przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 6 kolejnych lat to ich zdaniem zbyt mało, aby doświadczone przedszkolanki, które jednak nie miały większego kontaktu z językiem angielskim, nadrobiły zaległości.

Profesjonalne nauczanie języka angielskiego

Może okazać się, że za kilka lat nauka języka angielskiego rzeczywiście zostanie wdrożona do wszystkich przedszkoli w Polsce, ale nie będzie ona stała na wysokim poziomie. Dzieci uczone języka przez osoby do tego nieprzygotowane, które nie potrafią właściwie zastosować sprawdzonych metod nauki językowej, mogą uczyć się podstaw w nieprawidłowy sposób. Takie pomyłki trudno będzie naprawić w późniejszym czasie, na kolejnych szczeblach edukacji językowej – w szkołach, gimnazjach czy też w szkołach średnich i na kursach językowych prywatnie.

Dlatego ważne jest, aby nauka języka angielskiego u przedszkolaków odbywała się w optymalnych dla nich warunkach i była to nauka poprzez zabawę. Przedszkola dwujęzykowe, które zatrudniają kompetentnych nauczycieli języka angielskiego w edukacji wczesnoprzedszkolnej, mogą przekazać wiedzę dzieciom w odpowiedni sposób i wiadomo, że będzie ona w stu procentach poprawna.