Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu bardzo ważne dla maluchów

Przygotowanie do edukacji przedszkolnej maluszka w wieku 3 lat lub mniej ma kluczowe znaczenie dla pierwszych dni i tygodni w placówce. Jeśli dziecko oswoi się z nowym miejscem wcześniej, w obecności swoich rodziców, będzie odczuwać mniejszy stres przed pozostaniem tu na dłużej od września. Dlatego tak ważne są zajęcia adaptacyjne, które większość placówek przedszkolnych organizuje dla przyszłych wychowanków.

Kiedy są dni adaptacyjne w przedszkolu?

Każde przedszkole może, ale nie musi organizować dni adaptacyjne dla nowo przyjętych przedszkolaków. W naszym przedszkolu również mają one miejsce. Na ogół odbywają się one w sierpniu, ale z racji tego, że rekrutacja do naszego przedszkola jest prowadzona w trybie ciągłym, okres adaptacji może być inny w poszczególnych przypadkach.
Specjalnie dla nowych przedszkolaków stworzyliśmy program adaptacyjny, którego celem jest złagodzenie stresu i bólu wynikających z rozstania z rodzicem. Najczęściej początkowo dziecko spędza w placówce po kilka godzin dziennie, biorąc udział w różnego rodzaju zajęciach – plastycznych, muzycznych, tanecznych i innych. Ma okazję poznać przedszkole, swoich nauczycieli i grupę rówieśniczą, dzięki czemu w momencie rozpoczynania właściwej edukacji przedszkolnej miejsce to i osoby znajdujące się w nim nie, są już dla niego obce.

Po co właściwie okres adaptacji?

Zarówno dni adaptacyjne w przedszkolu jak i okres adaptacji mają niebagatelne znaczenie dla dziecka. To wtedy zdobywa ono pierwsze doświadczenia społeczne i nabiera poczucia bezpieczeństwa. Ma szansę w komfortowych dla siebie warunkach przyzwyczaić się do zupełnie nowego otoczenia. Ułatwia to zapoznanie się z koleżankami i koleżankami, a nawet zawarcie pierwszych przyjaźni.

Nie warto przegapić zajęć adaptacyjnych!

Jeśli jest to tylko możliwe, dziecko, a także rodzice powinni wygospodarować czas na uczestnictwo w zajęciach adaptacyjnych. Nie warto z nich rezygnować, ponieważ dzieje się to ze szkodą dla dziecka. Dzięki takim zajęciom dziecko będzie dobrze przygotowane do uczestnictwa w pełnowymiarowej edukacji w placówce i zmniejszy stres wynikający z rozstania z rodzicami.

Dziecko, które będzie wiedziało, gdzie idzie, z kim i po co, łatwiej zaakceptuje ogromną zmianę, jaką jest rozpoczęcie przedszkola. Ponadto dowie się, gdzie znajduje się np. toaleta i gdzie będzie jadać posiłki. Początkowo w zajęciach uczestniczą rodzice, aby dziecko czuło się jak najbardziej komfortowo. Jeśli zajęcia adaptacyjne trwają kilka dni, to w kolejne dzieci są zostawiane na krótko samemu w placówce. To przedsmak tego, jak wyglądać będzie ich dzień od 1 września.