Zerówka – w szkole czy w przedszkolu?

W życiu rodzica zawsze przychodzi moment, kiedy pojawia się dylemat: czy puścić swoje dziecko do zerówki w przedszkolu czy lepiej zapisać do zerówki organizowanej w szkole podstawowej? Każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje zalety, ale nie jest pozbawione wad. Sprawdźmy, które przeważają?

Wady i zalety zerówki w przedszkolu

Kontynuowanie edukacji przedszkolnej również w zerówce to dla dziecka komfort tego, że nadal będzie chodziło do znanej sobie placówki. W przedszkolu maluchy uczą się przez zabawę, co jest bardzo skuteczną metodą dydaktyczną. Mają dużą swobodę poruszania się po sali. Dziecko w takim przypadku nie tylko pozostaje w znajomym dla siebie miejscu, ale i wśród rówieśników, których zna. Łatwiej mu się będzie uczyć w takich warunkach.

Wady i zalety zerówki w szkole

Nauka w szkole odbiega od tego, jak uczą się dzieci w przedszkolu. Jednak nie można mówić, że w szkolnej zerówce dzieci tylko siedzą w ławkach i się uczą. One też mają czas na zabawę i to wcale nie tak krótki, jak mogłoby się nam – dorosłym wydawać. Jednak sama struktura i okoliczności szkoły są bardziej sformalizowane niż przedszkola.

Zaletą zapisania dziecka do zerówki w szkole jest poznanie nowego budynku i nowych zasad, jakie w nim obowiązują. Może być to płynnym przejściem pomiędzy edukacją w przedszkolu i w szkole podstawowej. Dziecko zdąży poznać szkołę, zanim pójdzie do pierwszej klasy, gdzie zabawa będzie zajmowała znacznie mniejszą część dnia niż do tej pory.

Jeśli większość sześciolatków z dotychczasowej grupy przedszkolnej naszego dziecka zapisywanych jest przez rodziców do zerówki w szkole, może to być argument przemawiającym za takim rozwiązaniem, choć nie przeważającym czynnikiem.

Ta sama podstawa programowa

Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy dla swojej pociechy zerówkę w przedszkolu lub w szkole podstawowej, powinniśmy mieć świadomość, że będzie ono realizowało tę samą podstawę programową. Niezależnie od tego, gdzie będzie się nasza pociecha uczyła, to powinna wynieść z danej placówki tę samą wiedzę.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej posłać sześciolatka do zerówki do przedszkola czy do szkoły. Każde dziecko jest inne i może mieć odmienne potrzeby w tym zakresie. Warto zapytać go też o zdanie. Jeśli kategorycznie odrzuca jedno z rozwiązań, nie zmuszajmy go do niego.