DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Czy dziecko powinno jeździć na hulajnodze?

Hulajnoga jest jednym ze sprzętów, które są lubiane przez nasze pociechy. Na podwórkach na osiedlach mieszkalnych, w parkach czy po prostu na chodniku często można zobaczyć dzieciaki w różnym wieku jeżdżące na tych sprzętach. Czy jednak z punktu widzenia kwestii zdrowotnych i rozwojowych dziecko powinno oddawać się takiej rozrywce?

Od kiedy hulajnoga?

Eksperci są zgodni co do tego, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest dla dziecka zalecana. Rekomendacje są jednak takie, że nie powinno się kupować hulajnogi dla najmłodszych dzieci. Jeśli mamy w domu roczniaka, mało prawdopodobne jest, że nauczy się jazdy na hulajnodze. Może być przez taką praktykę narażony na urazy. Najlepiej dla dziecka, abyśmy kupili mu hulajnogę w okolicach 2 urodzin. Rozpoczęcie nauki w tak młodym wieku korzystnie będzie oddziaływać na malucha z wielu względów.

Jaka hulajnoga dla malucha?

Dla najmłodszych dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie hulajnogi trójkołowej. To sprzęt z trzema kółkami, który posiada jedno koło przednie i dwa koła tylne. Taka hulajnoga jest łatwiejsza do opanowania dla dziecka i uczy poczucia równowagi. Jest bezpieczniejsza, dlatego jeśli mamy w domu 2-3 latka, lepiej zafundować mu na początek właśnie taki sprzęt. Z czasem, kiedy opanuje już jazdę na trójkołowej hulajnodze, można mu zaproponować hulajnogę klasyczną.

Zalety jazdy na hulajnodze

Poza prawdziwą frajdą, jaką odczuwa dziecko jeżdżące na hulajnodze, warto powiedzieć, że pozwala ona na wyrobienie zmysłu równowagi. Dla dzieci cierpiących na obniżone napięcie mięśniowe jest to wskazany trening, ponieważ przy jeździe muszą utrzymywać pionową pozycję. Jeśli dziecko dobrze opanuje jazdę na hulajnodze, to łatwiej będzie mu prawdopodobnie nauczyć się jeździć na rowerze bez bocznych kółeczek.

Hulajnoga kształtuje też lepszą kontrolę nad własnym ciałem. Są na rynku modele tych sprzętów, które działają na zasadzie odpowiedniego balansu całym ciałem. Dziecko przechylając się nieznacznie na jedną stronę, może skręcać swobodnie pojazdem. Jazda na hulajnodze uczy hamowania i zwalniania, wykonywania rozmaitych manewrów i omijania przeszkód. Pozwala na wyrobienie u dziecka prawidłowe oceny odległości.

Maluch w miarę udoskonalania umiejętności jazdy opanowuje własne ruchy i jest bardziej ich świadome. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jazda na hulajnodze, podobnie jak każda aktywność fizyczna, powoduje poprawę kondycji organizmu. Dziecko wzmacnia mięśnie nóg, pleców i brzucha.