Przejdź do treści

Własna kuchnia czy catering dla przedszkola?

3W przedszkolach publicznych i prywatnych funkcjonujących na terenie Polski powinno być zapewnione żywienie wychowanków, zgodne z „Rekomendacjami dla realizatorów żywienia z zakresu zasad prawidłowego żywienia dzieci w przedszkolach”. Autorem rekomendacji jest Instytut Żywności i Żywienia, współpracujący w swojej działalności m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia, Organizacją ds. Wyżywienia i Rolnictwa czy z Komisją Europejską.

Zdrowa żywność, zdrowy rozwój

Prowadzenie prawidłowego systemu żywienia dzieci w przedszkolach pozwala na wspieranie ich optymalnego rozwoju fizycznego, umysłowego i społecznego. Jeśli dziecko w okresie przedszkolnym prowadzi niewłaściwie zbilansowaną dietę, bogatą w tłuszcze i cukry, będzie odczuwać negatywne skutki takiego trybu życia także w dorosłości.

Przedszkolak powinien mieć zapewnione 4-5 posiłków dziennie, równomiernie rozłożone w czasie. Każdy posiłek powinien być urozmaicony w taki sposób, aby pokrywał zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki odżywcze. Dziecka nie należy przekarmiać i na bieżąco trzeba kontrolować spożywanie przez niego produktów wysokokalorycznych, np. słodyczy, w których jest niewiele prawdziwych wartości odżywczych, a wyłącznie „puste” kalorie.
Ważne jest, aby w przedszkolach dziecko miało zapewnione zbilansowane, zdrowe posiłki, dzięki którym u młodego człowieka będzie można wyrobić dobre nawyki żywieniowe, które będą kontynuowane w okresie szkolnym i w dorosłym życiu.

Już wkrótce w przedszkolach nie będzie można podawać tzw. śmieciowego jedzenia, co nakaże nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zakaz oznacza, że w przedszkolach nie będzie można podawać dzieciom na żaden z posiłków produktów „zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla rozwoju dzieci”. Chodzi tu m.in. o chipsy, ciasta i napoje energetyczne, fast foody czy produkty typu instant. Dyrektor przedszkola w porozumieniu z rodzicami dzieci będzie mógł stworzyć własną listę środków spożywczych dozwolonych do spożycia w placówce. Jeśli kontrola w przedszkolu przeprowadzona przez inspekcję sanitarną wykaże, że złamano prawo, na ajenta będzie mogła zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od 1 do 5 tys. zł. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 września 2015 roku.

Stołówka czy catering?

Przedszkole może zadecydować, czy będzie serwowało dzieciom posiłki przygotowywane przez własną kuchnię, znajdującą się na terenie placówki, czy też zamówi posiłki w firmie cateringowej. Rodzice zwykle krytycznie wypowiadają się na temat cateringu w przedszkolach. Wskazują, że posiłki mogą być podawane dzieciom na jednorazowych talerzach z jednorazowymi sztućcami – zimne i niesmaczne.

Jeśli jednak w przedszkolu nie ma kuchni, jedyną możliwością zapewnienia posiłków dzieciom będzie zamówienie cateringu. Firma zewnętrzna dowozi maluchom posiłki, zwykle na obiad, zaś na śniadanie i podwieczorek obsługa przedszkola sama przygotowuje kanapki i inne zimne posiłki dla wychowanków.

Własna kuchnia w przedszkolu ma możliwość przygotowywania posiłków dzieciom na bieżąco, dbając o odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych. Dzięki kuchni przedszkolnej posiłki są zawsze świeże i ciepłe. Dzieci spożywają je na zwyczajnych talerzach, wykorzystując normalne sztućce. Kuchnia ma możliwość zadbania o to, aby dostosować do indywidualnych potrzeb maluchów posiłki, jeśli dziecko jest uczulone na jakiś produkt. Placówki przedszkolne, w którym znajduje się kuchnia, znajdują się w lepszej sytuacji niż te, które zmuszone są do korzystania z cateringu.