DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Wróżka zębuszka – czy dziecko powinno w nią wierzyć?

O ile rodzice zwykle z niecierpliwością czekają, aż u ich pociechy pojawi się pierwszy ząbek, co staje się powodem do radości dla całej rodziny, o tyle kilkulatek czeka, kiedy ząbki mleczne zaczną wypadać. Wszystko przez Wróżkę zębuszkę, która zgodnie z praktykowanym przez wielu dorosłych zwyczajem „płaci” dziecku za wypadające ząbki. Czy to dobrze utwierdzać swojego synka czy córkę w wierze w zębuszkę?

Kiedy pojawia się Wróżka zębuszka?

Na ogół Wróżka zębuszka, czyli postać ze sfery wyobraźni i fantastyki, przychodzi do dzieci pod osłoną nocy w momencie, gdy zaczynają tracić swoje zęby mleczne. Pierwsza wizyta wróżki przypada z reguły na okres uczęszczania do przedszkola. Dla maluszków może być to stresujące, że ich ząbki zaczną się ruszać i wypadać. Niejednokrotnie budzi to obawy najmłodszych, dlatego dorośli wymyślili Wróżkę zębuszkę, aby najmłodszym łatwiej było rozstać się z ich ząbkami.

Zasadniczo Wróżka zębuszka pojawia się, kiedy ząb już wypadnie. Rodzice mówią wtedy dziecku, żeby włożyło ząb pod poduszkę, a rano wkładają pod nią pieniążek, w zamian za zęba. Wróżka pojawia się za każdym razem, gdy dziecko traci ząb – przez kilka lat. Tak naprawdę, trwa to do chwili, gdy dziecko przestanie wierzyć w fantastyczne stworzenia, do których Wróżkę zębuszkę z pewnością możemy zaliczyć.

Czy wiara we Wróżkę zębuszkę to dobry zwyczaj?

Dopóki zwyczaj dotyczący baśniowej wróżki, która zabiera mleczne ząbki, w zamian pozostawiając pieniądze, nikogo nie krzywdzi, nie ma powodu, dla którego dziecko nie miałoby wierzyć we wróżkę. Taka wiara sprawia, że mniej będzie mu żal wypadniętego zęba. Warto założyć, że prezenty czy kwoty pieniężne za ząbki mleczne będą symboliczne. Dzięki temu unikniemy zazdrości ze strony innych dzieci wobec naszej pociechy.

Równolegle ze zwyczajem związanym z Wróżką zębuszką, warto porozmawiać z naszym dzieckiem o tym, dlaczego ząbki mleczne wypadają i że na ich miejsce wyrosną stałe zęby, ponieważ ich zalążki znajdują się już w buzi malca. W ten sposób dziecko uspokoi się i będzie wiedziało, że ubytki w uzębieniu są tylko chwilowe i nie należy się ich wstydzić, ponieważ każde dziecko przechodzi przez taki etap.