W przedszkolu dzieci powinny miło spędzać czas na zabawie, ale w ramach rozrywki mogą uczyć się wielu nowych rzeczy. Między innymi znajomości języka obcego. Nauka poprzez zabawę jest powszechnie przyjmowaną praktyką edukacji najmłodszych dzieci w przedszkolach i podobnych placówkach. W czym ona jednak ma się właściwie przejawiać?
Normalna komunikacja
W przedszkolach dwujęzycznych, w których dziecko na co dzień z założenia ma obcować z językiem obcym, wykorzystywane są na bieżąco proste techniki nauczania, czyli słuchanie i wykonywanie poleceń wyrażonych w języku angielskim lub innym języku obcym. Bardzo istotne jest przy tym to, aby językiem tym posługiwała się tylko część kadry nauczycielskiej – ale niezmiennie. Dziecko dzięki temu zaczyna naturalnie odróżniać dwa języki od siebie i nie miesza słów z poszczególnych języków w swoich wypowiedziach.
Pozostałe techniki nauczania
W nauczaniu języka angielskiego w przedszkolu wykorzystuje się różne techniki nauczania w tym wskazywanie przedmiotów, ilustracji bądź postaci i nazywanie ich słówkami obcojęzycznymi. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenki w języku angielskim, słuchają i oglądają bajki, a także uzupełniają obrazki podczas słuchania nagrania w języku obcym. Ciekawą formą edukacji w języku obcym jest przygotowanie krótkich teatrzyków z podziałem na sceny i role.
Takie z pozoru proste zajęcia, zarówno polegające na pracy indywidualnej, pracy w parach lub w większej grupie, pozwalają na efektywną naukę języka i zaangażowanie przedszkolaków w proces przyswajania języka.
Pomocne są w tym materiały i pomoce dydaktyczne, do których zaliczyć można:
• karty z obrazkami i ilustracjami,
• plansze obrazkowe,
• plakaty,
• kolorowanki,
• ćwiczenia,
• zabawki,
• płyty CD i DVD z muzyką, piosenkami, bajkami itp.,
• komputer i projektor.
Czego uczy się dziecko?
W przedszkolu dwujęzycznym dziecko powinno nauczyć się liczenia od 1 do 10 w języku obcym, nazywania kolorów, najbliższych członków rodziny, zabawek, zwierząt czy wyposażenia sali. Powinno posługiwać się swobodnie prostymi zwrotami grzecznościowymi. Potrafić nazwać części ciała, ubrania czy artykuły żywnościowe, pogodę i środki transportu.