Przejdź do treści

Jak uczyć języków małe dziecko?

5Powszechnie wiadomo, że małe dzieci łatwiej przyswajają wiedzę o otaczającym je świecie, niż osoby dorosłe. Podobnie jest w przypadku języków obcych. Dodatkowo, naukowcy twierdzą, że wielojęzyczność dzieci wpływa korzystnie na ich umiejętności uczenia się, zdolności matematyczne czy artystyczne. Mózg u takich dzieci szybciej i bardziej dynamicznie się rozwija, co potwierdza to, że warto uczynić wszystko, aby nasza pociecha miała stały kontakt z językiem obcym i miała szansę się go nauczyć w tym samym stopniu, jak języka ojczystego. Jak tego dokonać i którego z języków warto uczyć?

Metody nauki języków obcych u dzieci

Istnieją szerokie możliwości uczenia dzieci języków obcych. Wśród nich między innymi należy wymienić naukę języka w domu, zapisanie dziecka do przedszkola dwujęzycznego lub na kursy językowe.

Ucząc dziecka języka obcego w domu można wesprzeć się wiedzą z bezpłatnego portalu Duolingo. Wykorzystuje on system zoptymalizowanych powtórek. Ma kurs angielskiego dla polskojęzycznych dzieci, co pomoże w uporządkowaniu nauki domowej. Znacznie łatwiej ją prowadzić, jeśli jeden z rodziców jest obcokrajowcem i może mówić do dziecka w domu wyłącznie we własnym języku. Jeśli rodzice nie znają wystarczająco dobrze języka obcego, nie powinni próbować uczyć dziecka ponieważ ich błędny akcent lub nieprawidłowy tryb wymawiania słów obcojęzycznych może zaszkodzić maluchom w przyszłej nauce języka obcego.

Można także uczyć dziecko języka obcego poprzez zapisanie go na kursy językowe, które dostępne są nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dobrym pomysłem jest udział dziecka w zajęciach w przedszkolu dwujęzycznym. W takiej placówce równolegle dziecko uczy się języka obcego oraz poszerza zasób słownictwa w języku polskim.

Jaki język?

Naturalne wydaje się to, że współcześnie najważniejszym, najpopularniejszym językiem jest język angielski. Nazywany jest on mianem języka uniwersalnego, który pozwala na porozumiewanie się z dużą liczbą ludzi na całym świecie. Niemniej, do języków międzynarodowych należą także język hiszpański i francuski. Po hiszpańsku można porozumiewać się w prawie całej Ameryce Południowej, zaś język francuski jest rozpowszechniony w Afryce.