Dziecko w wieku przedszkolnym nie jest jeszcze przygotowane fizycznie i psychicznie na naukę w dosłownym rozumieniu tego słowa. Nie zasiądzie za ławą szkolną i nie będzie przez 45 minut godziny lekcyjnej powtarzało za lektorem języka angielskiego kolejne słówka. Nauka języka obcego w przedszkolach polega na czymś zupełnie innym. Pedagodzy w takich placówkach wypełniają ideę uczenia dzieci poprzez zabawę. Najlepsze efekty w nauczaniu języka angielskiego u małych dzieci i nie tylko, można osiągnąć dzięki codziennemu obcowaniu z językiem. Jeśli dziecko słyszy język angielski każdego dnia, od tej samej nauczycielki, z czasem zacznie się nim posługiwać w rozmowach i kontaktach z nią. Oczywiście, początkowo będą to proste zdania lub pojedyncze słowa, ale wszystko wymaga czasu. Istnieje wiele metod i form pracy z małymi dziećmi podczas nauki języka.
Nauczanie poprzez zabawę
Małe dzieci mają niespożytkowane pokłady energii, dlatego nie mogą usiedzieć na miejscu. Wcale nie jest powiedziane, że mają one zespół nadpobudliwości ruchowej, ale po prostu są energiczne. Dlatego ich nauka powinna być realizowana przede wszystkim poprzez zabawę i ruch. Pedagodzy zgadzają się z tym, że są to podstawowe formy aktywności dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Zabawy wymyślane w przedszkolu podczas języka angielskiego mogą obejmować wspólne śpiewanie, nazywanie dotykanych przedmiotów czy szukanie rzeczy w określonym kolorze w języku angielskim.
Tańce i animacje ruchowe po angielsku także sprawdzają się wyśmienicie, o ile piosenki puszczane dzieciom uwzględniają walory edukacyjne.
Pozostałe metody
Można uczyć dzieci języka angielskiego w przedszkolu doświadczając wiedzy za pomocą różnych zmysłów. Dzieci uczą się nazywać określone uczucia i emocje, bez wdawania się w zagadnienia gramatyczne języka. Nauczyciele stosują ćwiczenia głównie rozumienia ze słuchu. Podczas nauki należy dobierać taką tematykę zajęć, aby dotyczyła spraw bliskich dla dziecka i jego najbliższego otoczenia. Dobrą formą edukacyjną jest poznawanie słownictwa w języku angielskim z ulubionymi bohaterami bajek, baśni i komiksów. Jeśli dziecko będzie stale motywowane do wytężonej pracy poprzez ciekawe i atrakcyjne w jego mniemaniu zadania, będzie szybciej się uczyło.