Trzylatek rozpoczynający edukację w przedszkolu wchodzi w zupełnie inne środowisko, w którym czekają go nowe wyzwania. Jednym z nich mogą być występy przed większą publicznością – rodziców, dziadków, innych przedszkolaków i tak dalej. Nie każde dziecko ma w sobie tyle pewności siebie i śmiałości, aby od razu stanąć na scenie, wziąć mikrofon w rękę i zaśpiewać piosenkę czy choćby powiedzieć krótką kwestię w przedstawieniu. Jak wspierać małego aktora i przygotować go do występów?
Przygotowania
Zarówno nauczyciele w przedszkolu, jak i rodzice w domu mogą pomóc w przygotowaniach dziecka do występu na scenie. Przed taką imprezą każda grupa w przedszkolu przez wiele tygodni ćwiczy z dziećmi scenariusz. Kiedy dzieci opanują już swoje teksty i kolejność, kto po kim występuje, będą pewniej czuły się podczas występu. Nauczyciele w placówce będą czuwać nad całością wykonania, a rodzic może pomóc dziecku w nauce jego kwestii. Możemy ją powtarzać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, jeśli tylko dziecko przejawia takie chęci. Warto przedszkolaka dopingować, pochwalić i nagrodzić brawami w domu i podczas występu, niezależnie od tego, co i jak powie. Później można powiedzieć dziecku, jak zrobić to lepiej. Takie wskazówki powinny być przekazywane w sposób lekki, a nie kategoryczny, ponieważ dziecku może być przykro, że rodzic go nie docenia, choć się bardzo stara. Dziecko musi być przekonane o tym, że rodzic będzie dumny nawet wtedy, gdy po prostu zobaczy swoją pociechę na scenie.
Dlaczego przedszkola organizują występy?
W praktyce w każdym przedszkolu prędzej czy później, dzieci biorą udział w przedstawieniach. To szansa na przełamanie nieśmiałości, nabycia pewności siebie i nowych umiejętności. Być może niektóre przedszkolaki właśnie w ten sposób zakochają się w występach i będą w przyszłości świetnymi aktorami?
Przedszkole organizując przedstawienia wpaja dzieciom cierpliwość i odpowiedzialność. Uczy to współdziałania z innymi w jednym miejscu i czasie, dla wspólnego sukcesu rozumianego jako udany występ. Dzieci mają szansę zaprezentować swoje talenty – recytacje wierszy, śpiew czy taniec. Przedstawienia w gronie znanych sobie osób – rówieśników z przedszkola oraz rodziców przedszkolaków pozwala im na pokonywanie tremy i uczy panowania nad emocjami. Pierwszy występ to dla dziecka ogromny stres, ale z każdym kolejnym będzie on odczuwał ekscytację i radość z tego, że będzie mógł pochwalić się przed najbliższymi tym, co sam umie.
Dlatego nie ograniczajmy udziału naszych dzieci w przedstawieniach, nie mówmy przedszkolankom, że nasze dziecko jest nieśmiałe i nie będzie wcale występowało. Dajmy mu szansę na przełamanie się i wspierajmy nawet wtedy, gdy nie wszystko pójdzie na przedstawieniu tak, jak powinno.