Przejdź do treści

Jak czytanie bajek wpływa na rozwój dziecka?

4Eksperci radzą, aby przez co najmniej 20 minut dziennie czytać dzieciom książki – bajki, baśnie, opowiadania. Ma to niebagatelny wpływ na rozwój umysłu i osobowości małego człowieka w przyszłości. To także świetny sposób na spędzanie czasu wspólnie z rodzicem. Dlaczego czytanie jest ważne?

Zrównoważenie dla masowych mediów

Współczesne dzieci żyją wciąż w swoistym szumie informacyjnym. Są zewsząd atakowane informacjami, których w żaden sposób nie mogą prawidłowo przyswoić i zrozumieć. Nie są zdolne do selekcji danych, tak jak osoby dorosłe. Na co dzień oglądają bajki w telewizji i na DVD, grają w gry komputerowe, korzystają ze smartfonów i tabletów. Trzeba mądrze wypośrodkować czas, jaki dziecko może poświęcać na zgłębianie nowoczesnej techniki. W przeciwnym wypadku dziecko będzie rozkojarzone, będzie miało problemy z koncentracją uwagi i zatraci empatię. Telewizja w wielu przypadkach znieczula na agresję i wywołuje u młodych widzów lęki.

Jeśli dziecko ogląda telewizję, to powinniśmy zadbać, aby taki sam czas poświęcić na czytanie mu bajek. W przeciwieństwie do kreskówek, bajki czytane choć staroświeckie, pozwalają na uspokojenie dziecka i mają zbawienny wpływ na jego psychikę. Stymulują rozwój poznawczy naszej pociechy i umożliwiają poczucie bliskości z rodzicem. Ważne jest, aby to mama lub tata czytali dziecku książki. Puszczenie maluchowi e-booka z bajką nie będzie równoważne z prawdziwym czytaniem.

Rozwój umysłu i osobowości

Może wydawać się, że czytanie bajek jest staroświeckie i dzieci mają dziś o wiele więcej ciekawszych rozrywek do dyspozycji. Niemniej, jeśli od najmłodszego dzieciństwa choćby przed snem przeczytamy pociesze bajkę na dobranoc, będzie miało to niezmiernie istotny, pozytywny wpływ na rozwój jej umysłu i osobowości.

Maluch oglądając bajki w telewizji nie uruchamia swojej wyobraźni. Nie jest stymulowany do twórczego działania i nie musi myśleć nad tym, co ogląda. Zupełnie inaczej jest z bajkami czytanymi, które uruchamiają kreatywność u dziecka. W jego głowie powstają obrazy adekwatne do treści czytanej bajki. Nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z książką ilustrowaną, dziecko może samodzielnie dodawać do obrazów kolejne postacie. Czytanie wyrabia u dziecka twórcze myślenie, które na każdym etapie rozwoju jest bardzo istotną zdolnością.

Książki poszerzają także krąg doświadczeń dziecka, umożliwiają rozwój wyższych uczuć oraz pozytywnie kształtują postawy moralno-społeczne.