Przejdź do treści

Jak zapobiegać nadwadze wśród najmłodszych?

5Problemy z zaburzeniami odżywiania mają już przedszkolaki. W większości przypadków winą rodziców jest, że dziecko je zbyt dużo, a posiłki są przyrządzone na bazie niezdrowych produktów. W efekcie na co dzień maluch przyjmuje zbyt dużą liczbę kalorii, co negatywnie odbija się na jego wadze. Jak walczyć z nadwagą i otyłością wśród dzieci? Co może zrobić z tym rodzic i samo przedszkole?

Nadwaga i otyłość realnym zagrożeniem dla dzieci

Nie jest prawdą, że dzieci nie mogą cierpieć z uwagi na nadmiar kilogramów. Często uczynne babcie i ciocie podtykają dziecku pod nos jedzenie i dbają o to, aby było zaokrąglone. Każda kolejna fałdka na nóżkach i rączkach niemowlęcia jest powodem do dumy. Jest to niestety błędne rozumowanie, ponieważ już nawet najmłodsi chorują na nadwagę i otyłość.

Szacuje się, że co czwarte dziecko w wieku pomiędzy 13. a 36 miesiącem życia jest dotknięte tym problemem, a wiele nie wyrasta z niego, tylko pogłębia swoją otyłość, nie potrafiąc zaprzestać nadmiernego jedzenia niezdrowych, kalorycznych posiłków. Prawidłową wagę ma jedynie co piąte dziecko w wieku od 7 do 18 lat. Dorośli powinni jak najszybciej zacząć działać, aby nauczyć najmłodszych zdrowego żywienia i ustrzec ich przed problemem nadwagi i otyłości.

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta

Od najmłodszych lat w domu i w przedszkolu dzieci powinny prowadzić właściwą dietę. Nawyki żywieniowe, które zostaną im wpojone we wczesnym dzieciństwie będą procentować w przyszłości. Warto sięgnąć po porady dietetyków i ekspertów z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Dla przedszkolaków i uczniów Instytut Żywności i Żywienia opracował piramidę żywieniową, dzielącą produkty spożywcze na pięć grup. Dziecko powinno spożywać produkty z każdej z tych grup w takich proporcjach, by z dołu piramidy było ich najwięcej, a z wierzchołka – najmniej.

Rodzic powinien ograniczać swoim dzieciom spożycie słodyczy i słonych przekąsek. Najlepiej w ogóle nie podawać przedszkolakom i młodszym dzieciom gazowanych napojów sztucznie barwionych, ani chipsów czy krakersów. Zgodnie z zasadą, jeśli maluch czegoś nie spróbuje, nie będzie tego jadł. Obecnie w przedszkolach obowiązują restrykcyjne zasady żywienia dzieci, dlatego nie ma problemu, aby prowadziły zdrową dietę, bogatą w cenne dla zdrowia mikroelementy i witaminy.

Propagowanie zdrowego stylu życia

W przedszkolach powinny być prowadzone zajęcia, które wyjaśniają dzieciom, dlaczego ważne jest zdrowe odżywianie się. Świetnie w tym wypadku sprawdzają się lekcje praktyczne, polegające na przykład na wspólnym robieniu piramidy żywienia, wyciskaniu soku z owoców i warzyw czy przygotowaniu smacznych i zdrowych sałatek.

Dzieci powinny być zachęcane do aktywności fizycznej przez rodziców i przedszkole. Zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem i kolejną elektroniczną grą, dobrze jest, jeśli dziecko pobiega na świeżym powietrzu, pojeździ na rowerze lub będzie rywalizowało w gry sportowe na boisku. Takie atrakcje zapewnić powinno i przedszkole i rodzice. Aktywność fizyczna pozwoli spalić zbędne kalorie i poprawić kondycję fizyczną dziecka.