Przejdź do treści

Czy posłać dziecko do szkoły?

1Po zmianie w ustawie oświatowej, obowiązek szkolny został nałożony na 7-latki. Oznacza to, że tylko dzieci urodzone w roku 2009, poszły obowiązkowo do pierwszej klasy szkoły podstawowej w roku szkolnym 2015/2016. Eksperyment ten, jak wskazują sami rodzice, okazał się nieudany, a wiele dzieci nie radzi sobie z nowymi obowiązkami, zwłaszcza że w wielu przedszkolach publicznych restrykcyjnie przestrzegano obowiązku braku nauki liter czy cyfr. W efekcie w ciągu dwóch miesięcy pierwszej klasy 6-latek, a często jeszcze 5-latek musiał nauczyć się 24 liter, a następnie napisać pierwsze dyktando. Posypały się złe oceny, a dzieci musiały przełknąć „gorzką pigułkę” porażki. W roku szkolnym 2016/2017 rodzice sześciolatków otrzymali wybór – czy zostawić dziecko na 4 rok w przedszkolu czy też wysłać je do pierwszej klasy. Jaką podjąć decyzję z korzyścią dla własnej pociechy?

Przedszkole lub zerówka

Rodzice dzieci urodzonych w 2010 roku stają obecnie przed trudnym wyborem – czy pozostawić dziecko w przedszkolu na kolejny rok, czy też posłać je do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Trzecią alternatywą, dostępną przede wszystkim w większych miastach, będzie tzw. zerówka w szkole podstawowej, czyli w oddziale przedszkolnym podlegającym szkole.
Przedszkola zyskają czas na naukę dzieci literek, pisania i czytania czy liczenia. Wszystkie umiejętności przygotowujące do nauki w szkole podstawowej zostaną dobrze rozwinięte, a dziecko będzie na tyle samodzielne, że powinno bez trudu odnaleźć się w nowym środowisku.

Pozostawienie sześciolatka w przedszkolu to także duża wygoda dla zapracowanych rodziców, ponieważ opieka w takich placówkach trwa zwykle do godziny 16-17, a niekiedy nawet dłużej. W szkołach podstawowych, a także w projektowanych zerówkach, dziecko trzeba odebrać znacznie wcześniej lub zapisać na tzw. świetlicę, gdzie jednak nie ma takiej opieki jak w przedszkolu.

A może jednak szkoła?

Rodzic sześciolatka, bez względu na to, w której połowie roku się urodził i czy we wrześniu 2016 roku będzie miał skończone 6 lat, może podjąć także decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły podstawowej, do pierwszej klasy. Nie ma takiego przymusu, ale jednocześnie istnieje tego rodzaju możliwość. Wymogiem jest to, aby dziecko przed pójściem do szkoły ukończyło rok przygotowania przedszkolnego.

Dziecko powinno być gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Na ten temat wypowiedzieć powinny się nauczycielki wychowujące dziecko w przedszkolu, sporządzając dla niego ocenę gotowości przedszkolnej. Zbyt wczesne posłanie dziecka do szkoły nie jest pozytywne dla jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Jeśli jednak maluch jest nad wiek rozwinięty, doskonale radzi sobie z literami i cyframi, a nawet potrafi już składać wyrazy i czytać, spokojnie można go zapisać do podstawówki i tym samym rozwijać jego umiejętności w odpowiednim dla niego tempie.