Przejdź do treści

Jakich suplementów nie należy dawać dzieciom?

7Dziecko w wieku przedszkolnym w wielu przypadkach przyjmuje całą masę suplementów diety. Jeśli ma słaby apetyt, spędza dużo czasu przed monitorem telewizora lub komputera czy tabletu, wolno rośnie, ma słabsze kości i często się przeziębia, podawane są mu odpowiednie tabletki. Wielu rodziców ślepo wierzy w zapewnienia producentów, że suplementy witaminowe i zawierające mikroelementy, są najlepszym sposobem na zapewnienie swojej pociesze zdrowia i lepszego startu w życiu. Tymczasem, suplementy nie są cudownym środkiem, który dowolnie można podawać maluchom.

Dobrze zbilansowana dieta najważniejsza

Nie można zastąpić zdrowego trybu odżywiania dziecka, suplementami witaminowymi. Zamiast owoców, podawać dziecku syntetyczną witaminę C, a zamiast nabiału tabletki z wapniem. Dzieci, którym rodzice zapewniają dobrze zbilansowany tryb odżywiania, nie są narażone najczęściej na niedobory cennych składników odżywczych. Wraz z pożywieniem otrzymują ważne dla ich młodego organizmu witaminy i minerały. Mając jednak w domu niejadka, który nie lubi ryb, warzyw czy produktów pełnoziarnistych, należy z jednej strony uczynić wszystko, aby zmienić jego nawyki żywieniowe, a z drugiej rozważyć możliwość wprowadzenia suplementów diety. Najlepiej jednak zrobić to pod kontrolą dietetyka i pediatry.

Bezpieczeństwo stosowania suplementów

Wybierając suplement diety dedykowane najmłodszym pacjentom, możemy mieć pewność, że są one bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy będą przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Po sprawdzeniu stanu zdrowia i wykonaniu badań laboratoryjnych, lekarz może określić, jaki środek podawać dziecku, aby szybko uzyskać uzupełnienie ważnych składników odżywczych w jego organizmie.

Ważne jest suplementowanie u małych dzieci, także u przedszkolaków witaminy D, która nie jest produkowana przez organizm człowieka samoczynnie. Jedynie pod wpływem promieni słonecznych witamina ta powstaje w skórze.
Nie należy przekraczać zaleconych dawek suplementów diety, sądząc, że szybciej podziałają one na dziecko. Trzeba mieć świadomość, że nadmiar niektórych witamin może być nawet szkodliwy dla człowieka, np. witaminy A czy witaminy D.

Zasadniczą rolę w dostarczaniu dziecku witamin i minerałów ma dieta. W przedszkolach, zwłaszcza tych posiadających własną kuchnię, posiłki podawane przedszkolakom są dobrze skomponowane, aby zawierały dobraną dla ich wieku dawkę węglowodanów, białka i tłuszczów. W domach to rodzice muszą zadbać, aby ich dziecko zdrowo się odżywiało.