Przejdź do treści

Profil dziecka gotowego na przedszkole

10Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Teoretycznie, według przyjętych w przedszkolach publicznych zasad, dziecko musi mieć skończone 3 lata i podstawową zdolność do tzw. samoobsługi. Powinno samodzielnie korzystać z toalety i spożywać posiłki. Niektóre przedszkola prywatne przyjmują w swoje szeregi „maluszków” dzieci nawet 2,5 letnie, choć może to być poprzedzone rozmową z dyrektorem i psychologiem. Kiedy można uznać, że dziecko jest gotowe do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej?

Podstawowe czynniki decydujące o gotowości przedszkolnej

Dziecko, które ma zostać zapisane do przedszkola powinno być gotowe do tego, aby zostać samodzielnie dłuższą chwilę, w grupie rówieśniczej, pod opieką dorosłego, który nie jest rodzicem lub jego stałym opiekunem. Maluch powinien nie tyle umieć załatwiać potrzeby fizjologiczne w toalecie, ile prawidłowo je sygnalizować. Wiadomo, że dziecku dwu czy trzyletniemu mogą zdarzyć się mokre „wpadki”, ale szybko nauczy się właściwego spełniania potrzeb fizjologicznych. Maluch powinien mieć przydatne umiejętności w zakresie tzw. samoobsługi. Musi w sposób zrozumiały komunikować się z otoczeniem, a także znać i akceptować podstawowe zasady życia społecznego. Najlepiej, aby dziecko samo potrafiło założyć sobie bieliznę, jeść łyżeczką i pić z kubka.

Opinia rodzica najważniejsza

Rodzic musi być w 100 procentach przekonany o tym, że jego dziecko jest emocjonalnie gotowe na rozstanie z nim i na rozpoczęcie zupełnie nowego rozdziału w swoim życiu. Zwłaszcza w przypadku maluchów, które dotychczas pozostawały pod opieką mamy lub taty przez 24 godziny na dobę, będzie to trudne. Ważne jest, aby dziecko przygotować do pozostania w przedszkolu. Można wybrać się do placówki na tzw. dni adaptacyjne, oswoić dziecko z salami zabaw, z rutyną przedszkolną i z samymi nauczycielami.

Jeśli istnieje taka możliwość powinniśmy pozostawić choć na kilka godzin dziecko pod opieką babci, cioci czy osoby bliskiej i sprawdzić, jak będzie się zachowywać. Wejście w grupę rówieśniczą w przedszkolu ułatwią częste wizyty na placu zabaw, a kiedy pogoda nie dopisuje – w salach zabaw. Jeśli nasi znajomi czy członkowie rodziny mają dzieci, dobrze jest, aby się z nimi często spotykać. Maluchy nawiążą pierwsze kontakty, co ułatwi im komunikowanie z grupą rówieśniczą w przedszkolu.

W przypadku, gdy rodzic nie jest przekonany o tym, że dziecko poradzi sobie w przedszkolu, lepiej odczekać choć kilka miesięcy z posłaniem dziecka do placówki. Ważne jest, aby i dziecko i rodzice mieli właściwy profil gotowości przedszkolnej.