Przejdź do treści

Czy angielski w przedszkolu to dobre rozwiązanie dla dziecka?

4Panuje powszechne przekonanie, że wczesna nauka języka obcego, najczęściej języka angielskiego, to najlepsze, co można dziecku zafundować. O ile nauka odbywa się w przyjaznych dla przedszkolaka warunkach, a edukacją dzieci w języku angielskim zajmują się wykwalifikowani nauczyciele, którzy doskonale znają techniki pracy z najmłodszymi uczniami, rzeczywiście tak jest.

Nieświadome uczenie się

Nabywanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poszerzanie słownictwa z języka obcego dla dziecka w wieku 3-5 lat jest rzeczą naturalną. Jeśli zapewniona mu zostanie stała styczność z językiem, najprawdopodobniej nie będzie miał większych problemów, aby po pewnym czasie móc komunikować się w nim swobodnie. Oczywiście, tempo nauki zależy od indywidualnych preferencji dziecka oraz od czasu poświęcanego na naukę języka.

Rodzic nie powinien łudzić się nadzieją, że godzinna lekcja raz lub dwa razy w tygodniu przyniesie nadzwyczajne, pozytywne efekty, a dziecko idąc do szkoły będzie już płynnie mówiło po angielsku. Takie rzeczy zdarzają się rzadko. Za to, jeśli język angielski jest językiem równorzędnym względem języka polskiego w przedszkolu, rzeczywiście przedszkolaki będą nim umiały się posługiwać w komunikacji z nauczycielem czy osobami zwracającymi się do nich w tym samym języku.

Przedszkola biligualne

Nauczanie w systemie biligualnym to dobre rozwiązanie dla dziecka, jeśli chcemy, aby we wczesnym dzieciństwie miało szansę poznania nie tylko podstaw języka angielskiego i kilku słówek, ale nabyło umiejętność komunikacji w tym języku. Dzięki nauczaniu w takim trybie dziecko zyskuje stały kontakt z językiem w przedszkolu. Nauczyciele zwracają się do niego w języku obcym i z czasem zaczyna ono rozumieć sens wypowiadanych do niego słów, a nawet odpowiadać na zadawane pytania. Proces ten przebiega u dzieci w różnym tempie. Maluchy, które mają świetnie rozwiniętą mowę, mogą szybciej uczyć się nowych słówek i zwrotów w języku angielskim.

Należy podkreślić, że problemy z mówieniem w języku ojczystym wcale nie muszą być przeciwwskazaniem dla zapisania dziecka do przedszkola dwujęzycznego.

W takim wymiarze angielski w przedszkolu na pewno będzie korzystnym rozwiązaniem dla dziecka, co odczuje ono, kiedy pójdzie do szkoły podstawowej i będzie umiało wypowiadać się w języku obcym.