Dziecko nabywa wiedzę o otaczającym go świecie poprzez zabawę, w sposób spontaniczny. W ten sam sposób powinno się uczyć literek, cyferek czy pierwszych słówek z języka angielskiego. Istnieje wiele pomysłów na anglojęzyczne zabawy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, a nawet w wieku dwóch trzech lat. Obcowanie z językiem obcym na co dzień, właśnie w formie gier i zabaw, szybko wyrobi w dziecku nawyk posługiwania się nim. Zabawy anglojęzyczne przydadzą się zarówno w warunkach domowych, jak i w grupach przedszkolnych, w placówkach oświatowych. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziecko szybko poznawało nowe słówka, zróbmy zabawę w naukę języka angielskiego.
Proste zabawy dla każdego
Rodzic nie musi być profesjonalnym lektorem języka angielskiego, aby móc bawić się z nim w anglojęzyczne gry.
Prostą grą jest napisanie na karteczkach nazw poszczególnych części ciała – nóg, rąk, głowy, ust, uszu i tak dalej. Najlepiej sprawdzą się żółte karteczki samoprzylepne. Będziemy po kolei losować karteczki i przyklejać je wraz z dzieckiem na odpowiednie miejsce na naszym ciele.
Okazją do zgadywanki po angielsku są kalambury. Rodzic lub dziecko losują karteczkę z napisem np. walk, a później pokazują na migi daną czynność. Osoba, która zgadnie o co chodzi musi powiedzieć czynność po angielsku.
U małych dzieci świetnie sprawdzają się kolorowanki po angielsku. Rodzic mówi w języku angielskim kolor oraz część rysunku, który należy pomalować. Dziecko powinno go rozpoznać.
Podczas spacerów i wspólnych zakupów można z dzieckiem rozmawiać po angielsku, tłumacząc mu nazwy poszczególnych produktów spożywczych i prosząc, aby je powtórzyło. Możemy też podać dziecku słówko w języku angielskim np. tree, a maluch ma znaleźć dany przedmiot w parku czy na placu zabaw.
Efekty zabaw
Takie zabawy umożliwiają spędzanie czasu z dzieckiem w ciekawy sposób i stanowią alternatywę dla zabaw na podwórku, kiedy pogoda nie umożliwia spacerów czy rozrywki na placu zabaw. Oprócz utrwalania nowych słówek będą one sprzyjały rozwijaniu u dziecka twórczego myślenia. Pokazują, że niewielkim nakładem środków można się świetnie bawić, a ich głównym atutem jest oczywiście szerzenie znajomości anglojęzycznych słówek u naszej pociechy.