Przejdź do treści

Jak traktować dziecko wysoko wrażliwe?

Być może sam masz dziecko, które od urodzenia wymaga maksymalnej Twojej uwagi albo zetknąłeś się z takimi osobami w swoim najbliższym otoczeniu? Kiedyś mówiło się po prostu o płaczliwych pociechach, ale dziś psycholodzy mówią o dzieciach wysoko wrażliwych, tzw. High Need Babies. Temperament takiego dziecka jest trudny do okiełznania. Jak powinniśmy je traktować?


Jak zachowuje się dziecko wysoko wrażliwe?

Szacuje się, że nawet o piąte dziecko spełnia definicję dziecka wysoko wrażliwego, w skrócie HNB. Charakteryzują się one tym, że częściej płaczą, krzyczą, potrafią wpadać w histerię z byle powodu, łatwo je przestymulować, a trudniej uspokoić i wytłumaczyć wiele kwestii. Rodzic musi poświęcać wiele czasu, by wychowywać i zajmować się dzieckiem.

Jeśli zauważasz takie cechy u swojego przedszkolaka czy młodszej pociechy, zaakceptuj to, że masz dziecko wysoko wrażliwe i zacznij działać. Możesz złagodzić temperament maluszka, wiedząc, jak należy się nim zajmować.

Dziecko wymagające stałej uwagi i zaangażowania rodzica

Gdy dziecko jest wysoko wrażliwe, jego opiekun czy rodzic zajmujący się nim na co dzień, musi poświęcać mu sporo czasu. Taka pociecha będzie szczególnie absorbująca, trudno przy niej ugotować obiad czy posprzątać. Jeśli jednak zaangażujesz się tylko w wychowanie i zabawę z nią, jej dzieciństwo będzie spokojne i pełne pięknych przygód.

Pamiętaj, że dzieci HNB najczęściej mają doskonałą pamięć i są spostrzegawcze. Dlatego bądź konsekwentny w swoim zachowaniu, a maluszek szybko przyzwyczai się do rutyny codzienności i będzie wiedzieć, w jakich ramach może się poruszać. Wrażliwe dzieci potrzebują kontaktu z rodzicami, chcą być noszone, tulone, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa.

Traktuj wrażliwość pociechy nie jako pewną dysfunkcję, ale dar, którym zostaliście obdarzeni jako rodzina. Zrozum wrażliwość swojego dziecka, a jego charakter stanie się zaletą w przyszłości. Wiedz, że pociechy wysoko wrażliwe najczęściej wyrastają na bystre przedszkolaki, które są zdolne do empatii, a przy tym łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi, zjednując ich sobie w krótkim czasie.