Przejdź do treści

Kiedy warto posłać dziecko na język angielski?

uk-1067140_640Na naukę nigdy nie jest za późno, jak głosi stare porzekadło, ale czy może być za wcześnie? To zależy, czego chcemy uczyć nasze pociechy. Jeśli chodzi o języki obce, dobrze jest, jeśli dziecko od najmłodszego dzieciństwa ma z nimi kontakt. Już w przedszkolu, a niekiedy nawet w żłobku prowadzone są zajęcia w języku angielskim. Czy warto zapisać na nie swoje dziecko? A może dobrze by było od razu wysłać syna czy córkę do przedszkola, w którym edukacja równolegle prowadzona jest w języku polskim i angielskim?

Czy warto zapisać do szkoły językowej przedszkolaka?

Niekoniecznie będzie to dobrym pomysłem. Wielu rodziców tak robi, niekoniecznie słuchając swojej pociechy. Raczej przemawiają za tym własne ambicje mamy lub taty. Na kursie językowym w szkole dziecko ma kilka razy w tygodniu styczność z językiem, ale nie będzie mogło się nim posługiwać tak naturalnie, jak językiem ojczystym, który słucha i którym się posługuje na co dzień – w domu, w przedszkolu czy na podwórku.

Naturalna nauka języka obcego ma miejsce tylko wtedy, gdy on nas otacza i służy do codziennej komunikacji. Specjaliści zalecają, aby ekspozycja na język obcy u dzieci wynosiła po kilka czy nawet kilkanaście godzin na dobę. Jeśli nauka będzie systematyczna, wiedza z zakresu języka obcego zostanie utrwalona .

Nie łudźmy się nadzieją, że godzina języka angielskiego w tygodniu nauczy przedszkolaka jak płynnie mówić w tym języku. Co najwyżej będzie on chwytał kilka słówek, które przypadną mu do gustu. Jedynie w przedszkolu dwujęzycznym, gdzie przez 8- 10 godzin dziennie słyszy obok siebie zarówno język polski, jak i język angielski, można nauczyć malucha jak komunikować się w języku obcym.

Wychowanie dziecka dwujęzycznego

Dziecko dwujęzyczne łatwo się wychowuje również w rodzinach, które mieszkają za granicą i maluch siłą rzeczy musi w kontaktach z rówieśnikami czy paniami w przedszkolu posługiwać się językiem obcym. Podobnie jest w przypadku, gdy mama mówi w jednym języku, a ojciec w innym. Wtedy dziecko łączy sposób komunikacji z osobą, z którą rozmawia.

Jeśli nie znajdujemy się w żadnej z powyższych sytuacji, możemy ułatwić dziecku naukę języka angielskiego, zapisując je do przedszkola, w którym nauczanie odbywa się w systemie bilingwalnym. Dzięki temu szybko posiądzie umiejętność komunikacji w języku angielskim.