Sztukę i jej różne przejawy możemy obserwować w naszym otoczeniu na co dzień, ale nie wszyscy mają tyle wrażliwości i własnego poczucia piękna, aby umieć je dostrzegać. Podobnie jest w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, u których dopiero trzeba wyrobić wrażliwość na sztukę. Ważne jest, aby przedszkole włączało się w edukację dzieci w takim trybie. Dlaczego jest to takie istotne?
Na czym to polega?
Edukacja przez sztukę obejmuje stwarzanie w przedszkolu sytuacji, w których dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność, jak i twórczą ekspresję. Bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o umożliwieniu dziecku korzystania z materiałów plastycznych. Edukacja przez sztukę odbywa się wielotorowo i na kilku płaszczyznach – plastycznej, wokalnej, muzycznej i teatralnej. Dziecko od najmłodszych lat może wykształcać w sobie talenty artystyczne, w czym wspiera go zarówno przedszkole, jak i rodzice.
Placówka przedszkolna spełniająca zadania idei edukacji przez sztukę, powinna zapewniać swoim wychowankom bezpośredni kontakt z różnymi przejawami sztuki. Dzieci powinny na zajęciach malować, rysować, szkicować lub wycinać obrazki. Móc choć od czasu do czasu zobaczyć przedstawienie teatralne lub teatr lalek, posłuchać koncertu muzycznego czy wziąć udział w konkursie wokalnym lub recytatorskim. Sama placówka dobrze by było, aby sprzyjała rozwojowi talentów dzieci indywidualnie. Pomocne są przy tym zabawy z muzyką, odgrywanie scenek teatralnych, czy stosowanie podczas zajęć różnych technik plastycznych.
Dzieci ma różnego rodzaju konkursach, przeglądach i występach dla bliskich, mają szansę popisać się nabytymi umiejętnościami i zaprezentować swoje talenty.
Dlaczego sztuka jest ważna w rozwoju małego dziecka?
Kultura i sztuka są bardzo ważnymi czynnikami w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Obcowanie ze sztuką powoduje, że dziecko lepiej się rozwija, kształtuje wyobraźnię oraz poszerza horyzonty. Jest dla maluchów źródłem wiedzy o otaczających ich świecie. Jeśli dziecko ma kontakt ze sztuką w przedszkolu, działa ona na wszystkie jego zmysły, uwrażliwiając go na cały świat i innych ludzi. Dziecko takie będzie bardziej empatyczne i pomocne, łatwiej odróżni dobro od zła. Sztuka wpływa na kształtowanie prawidłowych postaw społecznych u przedszkolaków , wzbogaca słownictwo dziecka, oddziałuje na wyobraźnię i rozwój emocjonalny.